Egy “vidéki” nagyváros napilapja élve a szabad sajtó lehetőségével, egy kicsit kitekintett Európába, miként néznek ránk, kis félázsiai országocskára. Vihar egy pohár vízben? Mi vár(hat) ránk, ha átlépjük az új év küszöbét? A teljes – kommunikációs – anarchia? Vagy ellenkezőleg, valamiféle középkori hagyomány újraélesztése?? A jól bevált (titkos?) feljelentések világa, ahol elég az éj leple alatt becsúsztatni a Dominikánus kolostor kapuján lévő kis ládikába az irigyelt, vagy utált szomszédról felírt szösszenetet? Az eljárás korrektségét az akkori hatalom (egyházi és világi karöltve) “garantálta”. Nos erre kényes Európa? Miért, hát nem ezt hagyta ránk (is)? Hogy “ott” már valódi szabadság van, ahol mindenki azt ír/mond, amit akar? Lássuk a cikket!
Mottó: Idézni csak pontosan, szépen, ahogy a csillag megy az égen, úgy érdemes! (József A. után szabadon)
Diktátornak és hazudozónak nevezték tegnap Orbán Viktort vezető európai politikusok és újságok a hétfőn elfogadott médiatörvény miatt. Az EBESZ és az Európai Bizottság is aggódik.
Gyükeri Mercédesz – Vég Márton: Felháborodással fogadta a nemzetközi közvélemény az új magyar médiatörvényt. A hétfőn elfogadott szabályozást az európai mértékadó sajtóban is élesen kritizálták. Az Orbán-kormány számára a legnagyobb pofon, hogy Angéla Merkel német kancellár is óva intette Magyarországot attól, hogy a sajtóval kapcsolatosan megsértse a jogállamiság elveit. „Berlin nagy figyelemmel követi a magyar médiára vonatkozó törvények alakulását” – fogalmazott Christoph Steegmans. A kormányszóvivő helyettes hangsúlyozta: Budapest az EU következő soros elnökeként különleges felelősséget visel azért az összképért, amely az unióról a világban kialakul.
Az elnökség ellátásával kapcsolatos kételyeinek adott hangot a Reutersnek adott interjújában Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter. A politikus az Európai Bizottság közbenjárását követelte, mondván, a magyar médiatörvény „egyértelműen sérti az EU szerződéseinek szellemét és betűjét.” Ez „felveti a kérdést, egy ilyen ország méltó- e az EU vezetésére”. A szocialista politikus egyenesen Fehéroroszországhoz hasonlította Magyarországot. „Mostanáig Lukasenkót tekintették az utolsó diktátornak Európában. Az új törvénnyel nem ez lesz a helyzet” – mondta.
Kemény szavakkal bírálta a törvényt Martin Schultz, az Európai Parlament szocialista frakciójának vezetője és a zöldek is.
Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) sajtószabadság-felelőse, Dunja Mijatovic is megszólalt. Szerinte az új médiatörvényünk megsérti az EBESZ sajtószabadságra vonatkozó előírásait, és veszélyezteti a szerkesztői szabadságot és a média sokszínűségét. A megvalósított hatalomkoncentráció „példa nélküli az európai demokráciában”. Bírálta a törvénynek azt a részét is, amely minden médiumtól megköveteli, hogy regisztráltassa magát a médiahatóságnál, továbbá azt, hogy több szabálysértést, például a nem kiegyensúlyozott tájékoztatást nagyon nagy büntetéssel sújt a törvény. „Pontosan meghatározott irányelvek nélkül az újságírók nem tudhatják, mikor követnek el törvénysértést” – jegyezte meg ennek kapcsán a sajtószabadság-felelős. Az EBESZ szerint az új rendszer veszélyezteti a közszolgálati média politikai függetlenségét is.
A kritikák tegnapra az Európai Bizottságot is elérték. A testület nem hivatalos vizsgálatot indít a törvény miatt, hogy mindenben megfelel-e az Európai Unió jogszabályainak.
Több vezető német napilap is foglalkozott a médiatörvénnyel. A konzervatív Die Welt címoldalán közölt, Magyarország mint vezéri állam (Führerstaat Ungarn) című írásában Michael Stürmer vezető publicista megállapítja: „Orbán Viktor kormányzó Fidesz pártja eltökélte, hogy az egyszer megszerzett hatalmat, kétharmados többsége birtokában, egyhamar nem adja ki a kezéből. Olyan ez, mintha a tekintélyelvű, antiszemita 30-as években megállt volna a film, és most ismét peregni kezdene.”
A Handelsblatt a ha zugságon ért politikusokat kipellengérező „A nap Pinocchiója” rovatában közölt rövid írást Orbán Viktor fényképével és tőle származó idézettel. Magyar nyelven fejezte ki szolidaritását a magyarokkal a Gazeta Wyborcza legbefolyásosabb rendszerváltó lengyel politikai napilap főszerkesztője. Adam Michnik szerint a „szájkosár-jogszabályok” fenyegetik a jogállamot, lerombolják a demokráciát és jogfosztottá teszik a társadalmat.
Bírálatok
veszélyezteti a közszolgálati média függetlenségét
nagyon nagy büntetéssel sújt
fenyegeti a szerkesztői szabadságot
kormánypárti emberek a médiatanácsban
FORRÁS: EBESZ A kormány válasza AZ MSZP tegnap nyílt tevéiben kérte fel Schmitt Pál államfőt, kérjen előzetes normakontrolt az Alkotmánybíróságtól a médiatörvényről. MINDEZ nem hatotta meg a kormányt. „Orbán Viktor miniszterelnök a szerdai kormányülés szünetében telefonon beszélt Jean-Cl
aude Juncker luxemburgi miniszterelnökkel, aki világossá tette külügyminisztere nyilatkozatával kapcsolatban, hogy az nem a kormány álláspontja” – közölte Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő. Hozzátette: a külügyminiszter a szocialista munkáspárt tagja. Hangsúlyozta: a médiatörvény leginkább bírált részletei szinte egytől egyig megtalálhatók más EU-s országok médiatörvényeiben is. (kiemelés D.O.) L. Simon László, a sajtóbizottság fideszes elnöke szerint a támadások nagy része alaptalan és méltatlan, ráadásul olyanok fogalmazzák meg ezeket, akik el sem olvasták a törvényt —
Kommentár:
Nahát, hogy egyesek mire vetemedtek?? Még el sem olvasták a törvényt, de merészen bírálnak és az ország rossz hírét költik!! Pedig, ha ismerték volna az Európai – hasonló – törvényeket, bizonnyal feltűnt volna, hogy itt is – ott is hasonló szabályok, elvek mentén működtek a sajtó és a médiára vonatkozó összes törvények. Meg aztán a luxemburgi külügyminiszter minek beszél – mint magánember, ugye – ha egyszer a főnöke azonnal meghazudtolja ?? Nem egyeztetett mielőtt ide jött ?? Ma már léteznek telefonok, amik besegítenek a pontos tisztázásba, szerencsére!! A Handelsblatt sem szégyelli, hogy egy olyan államférfiúi erényekkel – sohasem hazudott… stb – megáldott karizmatikus embert, mint 2/3-os miniszterelnökünk, a Pinokkió rovatban hozzon le?, Hát ez vérlázító. A Die Welt publicistája sem ért a dologhoz, annyi szent!! Nem értik, hogy amikor egy párt(ember) 8 évet vár arra a pillanatra, hogy végre RENDET tegyen ebben a nagy magyar vircsaftban, ne cikizzék, ne a 30-as éveket emlegessék, amikor itt már a jövőt építi? Többek között a nyuggerekét is !! Nem tudom mi baja van az EBESZ-nek azzal, hogy minden média regisztráltassa magát ?? Hát titokban akarnak létezni ?? A nagy állami lajstrom csak jó lehet ? Itt aztán nincs mellébeszélés, meg rágalmazás, meg TÉNYFELTÁRÁS !? OKNYOMOZÁS ??!! Minek? Ahol rend van., ott nincsenek izgató, vagy felkavaró hírek, hiszen azokat egy erre szakosodott HÍRGYÁR-ban készítik. Itt vigyáznak arra, hogy a zembereket ne izgassák föl mindenféle fals dolgokkal ! Hát ez csak jó lehet, hiszen a GONDOLATOKBAN esetleg megbújó izgalmak amúgy csak árthatnának a nyugalomra vágyó állampolgároknak?? Ezért kell a gondolatrendőrséget –végre – üzembe helyezni.