Már valószínűleg hallottunk arról, hogy egészségünk szempontjából a rendszeres E-vitamin jelenlétnek nagy a jelentősége. Különösen fontos a szívbetegségek megelőzésében. Mind több kutatócsoport foglalkozik az E-vitaminnal, és kutatásuk eredménye számos adattal járul hozzá jelentőségének bizonyításához. A következőkben az E-vitamin már régóta ismert értékein kívül, az újabb vizsgálatok eredményét ismertetjük.
Az, ami a többi vitamin kutatását kísérte, az E-vitamin felfedezésének útját sem kerülhette el. Amíg a modern élelmiszeripari technológia nem követelte meg az élelem különféle összetevőinek a meghatározását, addig az E-vitamin szerepe sem tisztázódott. Fontosságára a gabonafélék, különösen a búzaliszt finomításakor jöttek rá, melyet az ipari feldolgozás E-vitaminban elszegényít. Az élelmezéstudományi szakemberek véleménye szerint az E-vitamin szükségletet legjobban a búzacsírából sajtolt olaj, a teljes kiőrlésű gabonaliszt és a zöldfőzelékek (sárgarépa, spenót, kelvirág) tudják biztosítani, ezért ajánlatos, hogy minden nap együnk belőlük. Ez szükséges szervezetünk egészségének megőrzéséhez, a különböző betegségek és stresszhelyzetek rossz hatásának leküzdéséhez.
(D.O. kiegészítése: az olajos magvakban lévő természetes zsiradék tartalmazza a legjobb összetételben az E-vitamint, mert mellé megkapjuk a felszívódáshoz szükséges összes nyomelemet, illetve ásványi anyagot. Példaképpen a szezámmagot említeném, a “magvak királyát”, amiben a vas jelentős mennyisége, a kálcium és a foszfor kedvező aránya, a zsiradék – 50-55% – és az ebben lévő E-vitamin, mindez a ráakasztott jelzőt igazolja. A héjatlan tökmag szintén kitűnő élelem. Cink és a szelén tartalma, kiegészül a zsiradékában lévő E-vitaminnal.)
Az E-vitamin szerepe
Tágítja a véredényeket. Gátolja az oxidációs folyamatokat, miáltal csökkenti az oxigénszükségletet. Gátolja a szív és érrendszeri megbetegedését, és gyógyulásukat kedvezően befolyásolja. Szervezetünk öregedését lassítja. A stressz, a radioaktív sugárzás és a környezeti mérgek káros hatását enyhíti, a szervezet ellenálló képességét fokozza, akadályozza a vérrögképződést, és elősegíti a gyógyulást.
Az E-vitamin és az emlő megbetegedése
A baltimoori Sina kórház orvosa, Dr. R. S. London és munkatársai tavaly rövid tanulmányban számoltak be az E-vitaminnak az emlő fibrocitás elváltozását és a vér hormonszintjét befolyásoló hatásáról. 26 olyan nőt vizsgáltak meg, akiknél az emlő fibrocitás elváltozása volt kimutatható. Az ellenőrző csoport 8 egészséges nőből állt. Mindannyiuk szervezetébe nyolc hónapig naponta 600 LE. (nemzetközi egység) E-vitamint juttattak. Tízen arról számoltak be, hogy az addig kitapintható göbök teljesen eltűntek a mellükből, a többieknél pedig kisebbek lettek, és a számuk is csökkent. Az E-vitamint ezeknek az elváltozásoknak a kezelésére alkalmasnak tartják, mert semmiféle kellemetlen mellékhatást nem tapasztaltak és hatására a vér hormonszintje sem változott.
Az E-vitamin és a vérrögképződés
A műtét utáni tüdőembólia megelőzésének módszerét próbálja kidolgozni Dr. J. D. Kanowsky és munkatársai a New York-i Columbia Egyetemen. A The New England Journal of Medicine című szaklapban hat vizsgálat eredményéről számoltak be. Bebizonyosodott, hogy az E-vitaminnal és a kalciummal nem kezelt betegek csoportjában a trombózis kétszer és a tüdőembólia pedig hatszor gyakrabban jött létre.
Az E-vitamin és a szembetegségek
Az E-vitamin rendszeres szedése jótékonyan hat a szem recehártyájának azokra az elváltozásaira, melyek a magas vérnyomásnál és a cukorbajnál, a szem elfajulásos (de-generatív) betegségeinél és a szemideggyulladásnál észlelhetők. Habár teljes gyógyulást nem lehetett elérni, az E-vitamin fékezte a betegség súlyosbodását, hozzájárult stabilizálásához.
Az E-vitamin és a véralvadás
Élő szervezetben, ép körülmények között a visszerekben és a verőerekben a vér áramlását semmi sem akadályozza. Ha a véredényben hirtelen vérrög képződik, a vér áramlása leáll. Ha ez a szívben vagy más életfontosságú szervben történik, halálos is lehet. Ha a végtagok ereiben keletkezik, a vérrög elszabadul és a vérárammal továbbsodródik, míg végül a nagyságának megfelelő ér-szakaszban elakad és elzárja. Mivel az elzárt érszakasz mögött a szövetek nem kapnak vért, a szerv elhal. Az E-vitamin nem orvosság, de természetes hatása hozzájárul a vérrög feloldásához. Ennek a hatásnak valószínűleg az az alapja, hogy gátolja a vérlemezkék összetapadását.
Az E-vitamin hozzájárul a friss vérrögök oldásához, de ha a szervezetnek gyógyulás céljából vérzéscsillapításra van szüksége, a véralvadást nem gátolja. Az E-vitamin az érpályát tágítja, ezáltal a vérrög vagy a koleszterén lerakódás miatt szűk erekben a véráramlást megkönnyíti.
Az E-vitamin és a zsiradékok
Az E-vitamin zsírban oldódik. Jelenlétében a zsírok vegyi tulajdonságainak pozitív változása mutatható ki. Hiánya esetén a vérzsír megköti az oxigént. Ezáltal olyan vegyület jön létre, amely károsítja a szöveti sejteket. Ha az E-vitamin elég nagy mennyiségben áll a szervezet rendelkezésére, ezek a vegyi reakciók lassabbak és a szöveti sejtek kellő mennyiségű szabad oxigénhez jutnak. Az E-vitamin tehát kettős feladatot lát el: akadályozza a káros anyagok felhalmozódását, és lehetővé teszi a sejtek jobb oxigénfelvételét.
Az E-vitamin és az öregedés
Noha az öregedés természetes folyamat, és semmi sem tudja feltartóztatni, az E-vitamin hozzájárulhat életünk meghosszabbításához. A belélegzett szennyezett levegő ellen szervezetünknek hatásos védelmet nyújthat. A belélegzett mérgező anyagok meggyorsítják az oxidációs folyamatokat, és az így keletkezett salakanyag sietteti az öregedést. Az E-vitamin ezeket az oxidációs folyamatokat is gátolja. Egyúttal a zsírok oxigénfelvételét is akadályozza, ezáltal a sejtmembrán működését óvja. Ha a bázisok mellett az E-vitamin is jelen van, a lipidek peroxidációja lelassul.
Az ember egészségét nemcsak a lelki feszültség és a stressz veszélyezteti, hanem a füst, a radioaktív sugárzás, a nehézfémek és más környezetszennyező anyagok. Az E-vitamin az ilyen romboló hatásoktól védi a sejteket.
Az E-vitamin és a vörösvértest oldódás
Az E-vitamin-hiány a rosszul táplált csecsemőket fenyegeti, mivel megszületésük előtt ellátásuk ezzel a vitaminnal a köldökzsinóron keresztül leáll. A gyomor és a bélrendszer fejletlen, az epe és a hasnyálmirigy váladéka kevés lipázt tartalmaz, ezért a zsírban oldódó vitaminok (az E-vitamin is) nehezen szívódnak fel a belekből.
Az emiatt fellépő vörösvérsejt oldódás sárgaságot okoz, amely általában tíz héten belül elmúlik. Ha az ilyen fellépő vashiány miatt a gyermektápszerhez vaskészítményt adunk, az E-vitamin felszívódását még jobban gátoljuk. Az anyatej megfelelő mennyiségben tartalmaz E-vitamint, ha pedig tehéntejet és tápszert adunk, a gyermekorvos ezt a vitamint vízben oldható formában is felírhatja.
Az E-vitamin és az apró izomrándulások
Ezt az állapotot a lábban keletkező bizsergő érzés jellemzi, melyet főleg elalvás előtt észleltünk. Ilyenkor mozgáskényszerből az ember felkel, séta), és ez gyakran megzavarja éjszakai nyugalmát. Az izomgörcs oldásához az E-vitamin azzal járul hozzá, hogy a vázizmokban elősegíti a glikogénképzést. Az E-vitamin szedése idején ezek a panaszok nem ismétlődnek.
Az E-vitamin és az égési sérülés
Jó lenne, ha minden elsősegélycsomagba tennének E-vitamin kapszulákat. A legkönnyebb és a legsúlyosabb égési sebeknél egyaránt jótékony a hatásuk.
Az E-vitamin és a nemiség
Az E-vitamint közvetlenül felfedezése után a sajtó hasábjain megjelent írások mint valamiféle nemi vágyat fokozó szert mutatták be. Ez természetesen akkor sem igaz, ha mi ilyen hatást szeretnénk neki tulajdonitani. Az állatkísérletek azonban meddőségellenes hatását bizonyítani tudták. Szem előtt kell tartanunk mindazokat a jótékony hatású jellegzetességeit, melyekről a táplálkozásunkkal és szervezetünk kifogástalan működésével kapcsolatban beszámoltunk.