Izgalmassá változott kicsiny világunk a többféleképpen értelmezett LIBERALIZMUS okán. Hirtelen bedobott – dehonesztálónak szánt – libernyákozás és ennek különböző válfajai miatt a belpolitika állóvize,- nyomában a civilszféra – egy zavaros pocsolya képét nyújtja. Ki tudna jobban eligazítani ebben az ideges közéletben, mint az „egyedül üdvözítő anyaszentegyház” központi személye: a római pápa?!
https://katolikus.ma/a-papa-harmadik-utja-liberalizmus-es-populizmus-kozott/
Nézzünk bele a legújabb pápai nyilatkozatba! „…A tanítóhivatal „új” műfaja, amelyet 1891-ben XIII. Leó pápa Rerum novaruma vezetett be, s amelynek középpontjában a szociális kérdés áll. …Mindez kontrasztban állt az akkori szocialista, liberális mozgalmakkal…a szociális gondolkodás a katolicizmuson belül egy harmadik utat választott magának, amely sem nem liberális, sem nem kollektivista…”…Ferenc kijelenti: „A piac nem képes mindent megoldani, jóllehet a neoliberalizmus hívei igyekeznek elhitetni velünk ezt a dogmát.”
Az idézett részekben a kiemelések saját nézeteimet tükrözik. Kivéve az utolsó mondatot, ami az eredetiben is kiemelten jelent meg.
Nos tehát a pápa az 1891-ben XIII. Leó pápa Rerum novaruma enciklikájában írtakat folytatja és egyéni értelmezéssel egészíti ki. Ez az AKKORI időkben működött szociális nézeteket – úgy tűnik, kis iróniával kezelve a témát – mintha elutasító lenne a szocialista és a liberális irányzatokkal szemben.
Viszont egy merőben új fogalommal jött ki a nézetekkel és irányzatokkal telített szociális „piacra”. „…a katolicizmuson belül egy harmadik utat választott magának, amely sem nem liberális, sem nem kollektivista…”
Erre egy kommentelő azonnal reagált:
A liberalizmus általában nem tisztázott, csak bírált fogalmát jó lenne legalább minimálszinten ismerni. (lásd vázlatosan a Wikipédia felsorolását)
- 2.1Klasszikus liberalizmus
- 2.2Politikai liberalizmus
- 2.3Gazdasági liberalizmus
- 2.4Kulturális liberalizmus
- 2.5Szociálliberalizmus
- 2.6Neoliberalizmus
- 2.7Libertarianizmus
- 2.8Konzervatív liberalizmus
- 2.9Demokratikus liberalizmus
A felsorolásban látható fogalmakat előszeretettel mossák össze és kevergetik,akiknek ez éppen így, vagy amúgy jó. Tehát nézzük most a témát vatikáni aspektusból. Ezzel – úgy sommásan és általánosítva – némiképpen udvarias, de elutasító az EGYHÁZ álláspontja. Egyazon nevezőn áll – a pápa szerint – mint a POPULIZMUS. Később még idézek a pápai nyilatkozatokból.
„Hallottátok, hogy ezt mondták: Szeresd felebarátodat és gyűlöld ellenségedet! Én pedig azt mondom nektek: Szeressétek ellenségeiteket, tegyetek jót azokkal, akik gyűlölnek benneteket, imádkozzatok azokért, akik üldöznek és gyaláznak titeket, hogy gyermekei legyetek mennyei Atyátoknak, aki fölkelti napját jókra és gonoszokra egyaránt, és esőt ad mind az igazaknak, mind a bűnösöknek. Ha ugyanis csak azokat szeretitek, akik titeket szeretnek, ugyan mi lesz a jutalmatok? Nem teszik meg ezt a vámosok is? És ha csak a testvéreiteknek köszöntök, mi az, amivel többet tesztek? Nem teszik meg ezt a pogányok is? Ti legyetek olyan tökéletesek, mint amilyen tökéletes a ti mennyei Atyátok!”