Ha betekintek a bibliámba, szinte megdöbbent az a gondolat, hogy az isteni bölcs előrelátás tekintettel volt erre, amikor meghatározta népének étrendjét s a következő parancsolatot adta:
„Beszélt az ÚR Mózeshez, és ezt mondotta: Beszélj Izrael fiaival és mondd ezt: a marhának, a báránynak és a kecskének semmi kövérjét meg ne egyétek. Az elhullott állat kövérje és a szétszaggatottnak kövérje bármily célra felhasználható, de enni meg ne egyétek azt!”2
Nem ez az egyedüli utasítás. Lásd: „örök rendelés ez nektek nemzedékről-nemzedékre minden lakóhelyeteken: semmi kövérjét és semmi vért meg ne egyetek”.3
Nem vakmerőség, ha ezekben az étrendi előírásokban nem akarjuk felismerni az Istennek évezredekkel ezelőtt kibocsátott bölcs és előrelátó intézkedéseit? Ezek megszámlálhatatlan ember egészségét voltak hivatva megőrizni.
Az ütőér elmeszesedés előidézésében a súlytöbblet is nagy szerepet játszik. A súlytöbblet fölösleges zsiradékot tételez fel. A súlytöbblettel rendelkező emberek nagymennyiségű állati zsiradékot halmoztak fel. Egy modern orvosi kézikönyv ezt így határozza meg:
„Nem új az a felismerés, hogy a súlytöbblet fokozza a betegségek, de különösen az érrendszeri megbetegedések iránti hajlamot… Az újabb kutatások megerősítették ezt a feltevést. Statisztikailag kimutatták, hogy az elhízás magas vérnyomást /hypertonia/ okoz. A nagytestű / korpulens / egyéneknél hamarabb és bővebb adagokban halmozódik az artheriosclerotikus lerakódás.” 4
A mértéktelen evés súlyos komplikációkat vonhat maga után. Ha e tekintetben fegyelmezni tudjuk magunkat, számíthatunk arra, hogy alkalmasabbak leszünk hivatásunk betöltésére, vonzóbbak, boldogabbak, fegyelmezettebbek és hosszabb életűek lehetünk.
98
A dohányzás is megemeli a vér koleszterin-tartalmát. Erre vezethető vissza a szívér bántalmakban elhúnyt dohányosok nagy százalékaránya. Egy statisztikai kimutatás szerint 187.000 ember közül minden harmadik nikotin-behatás következtében halt meg.5
Az „Egyesült Államok statisztikája életről-halálról” 1957-ben az érelmeszesedésnek tulajdonít 452.000 halál-esetet.
6 Ebből feltehetően 150.000 nikotin-károsodás következménye. Philadelfiai kutatók megállapítása szerint a nikotin sorrend szerint a következő szövetképződést idézi elő a vérbe
1./ Adrenalin,2. / Szabad zsírsavak,3. / Koleszterin.7
A fentebb ismertetett statisztika arról is tájékoztat, hogy a dohányzás, a stressz elősegíti az adrenalin képződését, az viszont a koleszterin termelését mozditja elő. Ezeket a bántalmakat egyrészt a dohányzás, másrészt az idegek túlterhelése súlyosbítja. Szóljunk néhány szót a lelki túlterhelésről is. Ma csak a testet romboló hatásának következményeit képes a tudomány felmérni, de a lelki konfliktusok eredményes leküzdésére egyetlen eszköz sem áll rendelkezésre.
A világ politikai vezetői nemrég azt gondolták, hogy megszabadítják a világot az örökös félelemtől, rettegéstől. F. D. Roosevelt elnök és W. Churchill angol miniszterelnök 1941-ben „Atlanti Charta” néven közös nyilatkozatot adott ki, melyben négy alapvető szabadságjogot fektettek le. A nyilatkozatot, miután azonos szabadságjogokat biztosított az összes nemzeteknek, — minden idők legnagyobb vívmányának tekintették.
Négy év múlva leesett az első atombomba. Ezrek pusztultak el, és további tízezrek néztek szembe a halállal kínos szenvedések között. Az otthon lévő családtagok ugyanolyan veszélynek voltak kitéve, mint a katonák a fronton. A világ népeit ezek után olyan félelem fogta el, amire nem volt példa a világtörténelem folyamán.
H. G. Wells, a nagy történetíró egy alkalommal ezt mondta: „A világ most ott tart, hogy nem tud se előre, se hátralépni. A föld összes lényének kipusztítását készítik elő”.8
A hirosimai napok után sokkal borzalmasabb hatású atombombákat fejlesztettek ki. Fokozódik a stressz, a temérdek betegség és a pánik félelem. Egy tudós véleménye szerint 4:1-hez arányítva valószínű, hogy a világ még ebben a században katasztrófa elé néz.
J. F. Kennedy elnök 1961. szept. 26-án azt mondta az ENSZ-ben: „A világ minden egyes lakója a nukleáris veszély Damoklész kardja alatt áll. Ez a fegyver selyemfonalon függ, mely egy kis figyelmetlenség, számítási hiba vagy egy megtébolyult ember dührohama következtében bármely pillanatban elszakadhat”.
Az atomkorszak emberisége félelemtől mentesen szeretne élni. Mindenki arra vágyik, hogy mentesüljön a stressz következményeitől. A gyógyszerek csillapíthatják, de nem oszlathatják el a félelmet és nem szüntethetik meg a stresszt.
A biblia sem közöl erre vonatkozó ötlet-receptet. Viszont sok millió ember igazolhatja, hogy a Könyvek Könyve nagyon sok Ígéretet és az élet minden körülményeire vigaszt nyújtó igét tartalmaz, s biztos segíiséget ad:
„Isten a mi oltalmunk és erősségünk,
igen bizonyos segítség a szorongatásban.
Azért nem félünk, ha megindul is a föld,
ha a hegyek a tenger szívében meginognak is.
„Csendesedjetek el és tudjátok meg, hogy én vagyok az Isten!
Fenséges a nemzetek között, fenséges a földön.
A Seregek URA velünk van,
Jákob Istene a mi várunk”.10
FÜGGELÉK:
15 fejezet forrásirodalma
15. FEJEZET
1 Paul B. Rosen, „Atherosclerosis”, General Practice /January1959/, 11. old.
2 III. Mózes 7:22-24. v.
3 III. Mózes 3:17. v.
4 Russell L. Cecil, and Róbert F. Loeb, A Textbook of Medicine / Philadelphia, W. B. Saunders Co., 1959/645. old.
5 E. C. Hammond, and Dániel Horn, „Smoking and Death Rates”, Journal of the American Medical Association / March 15,1958 /, 1304. old.
6 „Vitai Statistics”, National Summaries / April 24, 1959 /, 130. old.
7 „Free – Fatty – Acid Rise Tied tó Smoking”, Medical News / June 2,1961 /, 1. old.
8 Harold Gretzinger, „No Time tó Waste”, Christian Life/ February 1949 /.
9 Zsoltár 46:2-4. v.
10 Zsoltár 46:11-12. v.