.GÁBOR GYÖRGY A KIBESZÉLETLEN KÉRDÉSEKRŐL
A rendszerváltás utáni idők összes miniszterelnöke ellátogatott a Vatikánba. Horn Gyula megállapodást kötött a Szentszékkel, mely szerint – hasonlóan az európai gyakorlathoz – az egyházak finanszírozása javarészt állami feladat. Orbán Viktor nemrég támogatásáról biztosította az Országgyűlés emberi jogi bizottságának fideszes elnökét, aki alpári hangon, ám a Szentírásra hivatkozva sértegette más eszmék képviselőit homoszexualitás, abortusz, eutanázia megoldatlan kérdéseire utalhatott. A jobbos ifjak lapjától meghívott szerkesztő úgy összegzett: bármit akart is mondani, megszólalása korai volt, és ízléstelen. Nemcsak az akkori műsor láttán, de az új pápa megválasztása körüli honi történések kapcsán is felötlött bennem a kérdés: ország ez, vagy elmeotthon?
II. János Pál pápa temetése idején nemzeti gyásznapot rendelt el a balliberális kormányzat. Az új pápa – XVI. Benedek – megválasztását élőben közvetítette az MTV: a közszolgálati hírműsorban a magyar katolikus egyház képviselője imára buzdította az országot. A vallásfilozófus úgy látja: Magyarországon nem normális az állam és az egyház viszonya.
Nemcsak az ellenzék, a kormányoldal is produkált érdekességeket a gyász napjaiban.A nemzeti gyásznap elrendelése valóban sajátos egy olyan országban, ahol a Római Katolikus Egyház nem az államvallás megtestesítője
A Fehér-ház és a Vatikán montírozott látványa.
Egyelőre csak képi formában.A biblia szerint a valós egység irányába mutat a szándékuk.Az ideológia és az erő szövetsége? A világkormány?…
A közjogi méltóságoknak protokolláris okból ki kell menniük a temetésre, de amikor közjogi méltóságként és testületileg szentmisére mennek – az nincs rendben. Hatalmi részről egyébként a legelképesztőbb túlkapás az volt, hogy a pápa temetésén részt vett a Legfelsőbb Bíróság elnöke is, akinek ott még a protokoll sem írja elő a jelenlétet. Az emberben felvetődik a kérdés: vajon jelenléte jelzésértékű volt-e, és a magyar bíróságok tárgyalótermeiben hamarosan kiteszik a corpusokat?
Az amerikai bíróságokon kint van a kereszt, miként ateisták is a Bibliára esküsznek a bíró előtt.
A szerző kérdése: „ország ez, vagy elmeotthon?” Szerintem egyelőre még ország, de jó úton halad a másik alternatíva irányába.Ha a nagy egyházak előtti hajbókolás, a szervilizmusnak ez a sajátos -vallásos generálszósszal leöntött – magyaros változata megerősödik… Röviden, ha az államhatalom és a szívének kedves egyházai véd és dacszövetsége ilyen jól halad egy bibliában körvonalazott irányba, akkor az egyének alapvető – elsősorban lelkiismereti – szabadságjogairól csak múlt időben lehet majd beszélni. Az állami tisztviselők megjelenése a szentmisén, hát érdekes. Nem emlékszem, hogy egyetlen kisegyház istentiszteletére testületileg el mentek volna. Ja, de hát a tömeg.. a szavazópolgárok… a hatalom mámora.. a zemberek befolyásolása…hangulatteremtés…
Álságos és áttetsző , de tömegeket befolyásolni tudó magatartások ezek. Az állam és az egyház szövetsége még sohasem hozott létre olyan szerkezetet, amiben igazság és békesség egymás mellett helyezkedtek el. Az adógaras példázata ezt kiválóan elmondja. (Lukács 20, 20-26)
168 óra
Két tanulmányt ajánlok a fenti témához: http://www.adventizmus.adn.hu/irasok/lelkiis.htm Széles látókörü, mélyen biblikus honlap: www.igemorzsa.hu