ÉTREND Figyeljünk oda, mit adunk a kicsinek – Hosszú távú rizikó
A vashiányos táplálkozás következtében gyakran fellép a vérszegénység, és komoly tanulási, viselkedési zavarok léphetnek fel a gyerekeknél
Mennyi vasra van szükségünk?
- Hat hónapos korig napi 6 mg
- Hat hónapos-hároméves kor között napi 8 mg
- Négy-hatéves kor között napi 10-15 mg
FORRÁS MAGYAR GYERMEKORVOSOK TANÁCSA Azok a gyerekek, akik az első három életévükben nem kapják meg a szükséges napi 8 mg vasat, problémákba ütközhetnek a tanulás terén.
A vas az emberi szervezet számára minden életkorban nélkülözhetetlen ásványi anyag.
Kisgyermekkorban a vashiányos táplálkozás az agy és az idegrendszer fejlődését is befolyásolja, ezért a gyerekeknél a súlyos vérszegénység mellett a későbbiekben akár tanulási nehézségek, viselkedési zavarok is felléphetnek. Az alacsony vasbevitel jelei nem jelentkeznek rögtön, a hiánynak főleg hosszú távú következményei vannak. Sajnos az utólagos vaspótlás a hosszan tartó, lappangó vashiány okozta károkat már nem tudja helyreállítani, ezért fontos kisdedkorban a megelőzés, mégpedig vasban dús táplálkozással.
Semmiképpen sem felnőtt menüben kell gondolkodnunk,
hiszen az egy-három éves korban nem lehet a gyermek étrendje ugyanaz, ami a szüleié. Figyelnünk kell arra, hogy olyan számukra gyártott élelmiszerekkel egészítsük ki a menüt, amelyek életkoruknak megfelelően -optimális arányosan tartalmazzák a szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat, így a nélkülözhetetlen vasat is (például gyerekital). A tehéntejben nagyon kevés a vas, ráadásul a túl korai tehéntejadás fokozza az allergia és a cukorbetegség kialakulását, ezért a szakemberek azt javasolják, hogy a kicsi két-három éves kora előtt ne fogyasszon rendszeresen tehéntejet. Ahhoz, hogy elkerüljük a vashiányt, egyéves kor felett helyettesítsük a tejet tejalapú gyerekitallal.
Azt is érdemes megnézni, a zöldségek, gyümölcsök, állati eredetű élelmiszerek mennyi vasat tartalmaznak. Vannak olyan tényezők, amelyek befolyásolják a vas felszívódását és beépülését a szervezetbe. A vasban gazdag növényi élelmiszerekből (mák, olajos magvak – pisztácia, kesudió -, brokkoli, aszalt sárgabarack, szárazbab, spenót, sóska) csak 5 százalék vas szívódik fel, míg az állati eredetű élelmiszerekből 15 százalék ( tojássárgája).
Ahhoz, hogy kisgyermekünknek megfelelő vastartalmú étrendet biztosítsunk, szüksége van napi három főétkezésre és két kisebb étkezésre. Mindez nemcsak a megfelelő energia- és tápanyag ellátottság miatt fontos, hanem biztosítja a baba rendszeres és egészséges táplálkozását. Mindezen felül fontos a változatosság. Az egy-három év közötti gyerekek már igénylik, hogy különböző színű, állagú, illatú ételeket kapjanak.
Mind a három főétkezés tartalmazzon állati eredetű fehérjét. Ez lehet tejalapú ital, tejtermék vagy hús.(az un. „tiszta” húsokból.) Ha tejalapú italt adunk például reggelire, akkor már nem szükséges felvágottal vagy sajttal kiegészíteni, viszont ha_ csupán teát vagy gyümölcslét itatunk a gyermekkel, akkor mindenképp adjunk sajtot a reggelihez.
Lehetőség szerint a reggeli és vacsora alkalmával adjunk 2-2 deci tejalapú italt, amelyből a vas 70 százalékosan szívódik fel. Emellett adhatunk még joghurtot, sajtot is, 20-30 gramm mennyiségben.
Mindennap három alkalommal adjunk zöldséget vagy gyümölcsöt. Szerepeljen naponta egyszer legalább a zöldség főzelék vagy friss zöldség formájában (reggeli szendvics mellé paradicsom). A gyümölcsöket főként frissen reszelve, kis darabokra vágva adjuk, kerüljük a cukrozott befőtteket és gyümölcsleveket.
Dénes Ottó kiegészítése: a szezámmag őrleménye (szezámpehely) kitűnő vas és kálcium forrás.A felszívódáshoz szükséges összes nyomelem, vitamin megtalálható benne. Napi adagja két tetézett evőkanál. Ez gyerekeknél a szükséges adag kb felét biztosíthatja.