A családunkban a legújabb kisiskolás V.Dénes Benjamin. Az elsősöknél legalább annyira fontos, hogy az éjjeli nyugodt és elegendő alvás – legalább 9-10 óra – egyfolytában és zavarok nélkül teljék. Sajnos az elmúlt időszakban a pollenkoncentráció városunkban a köbméterenkénti 30 db pollen helyett 100 db/m3 volt. Ez azoknál is könnyezéssel és eldugult orrnyílásokkal járt, akiknek eddig még semmi jele sem volt az allergiának. Az iskolakezdés ezek után olyan megpróbáltatás volt, hogy a bódult, kókadt kisfiúcska, a várt nagy esemény izgalmában az iskolát alig tudta élvezni.A kialvás, vagy kialvatlanság tehát egyáltalán nem mindegy. Ez a cikk erről – is – szól.
A tinédzser biológiai órája másként jár, mint a felnőtté!” – fogalmaz Mary Carskadon pszichiáter, az amerikai Providence egyetemének kutatója. Az utóbbi években több száz, érzékelőkkel bekábelezett diák éjszakai álmát őrizték és figyelték az egyetem kutatói. „A kamaszkor közeledtével, a hormonális érés kezdetén megnövekszik, majd később, az érés befejeztével ismét csökken az alvásigény” – mutatja ki az amerikai kutató. Kilenc és fél óra a kamaszok optimális alvásigénye, nyolc és fél óra alvás pedig egyszerűen nélkülözhetetlen. Ez a követelmény azonban alig teljesül. A fiatalok napi ébrenlét-alvás ritmusa akkor lenne ideális, ha ténylegesen este legkésőbb 11 órakor már lefeküdnének, de másnap reggel csak 9 óra körül ébredhetnének. A tinédzserek biológiailag „hétalvók”! A providence-i egyetemen nyert megfigyelési adatok szerint a fiatalok gyakori tanulmányi kudarcainak oka éppen az, hogy az iskolai életrend nem alkalmazkodik az életkori adottságokhoz, aminek a következményei fiziológiás panaszokban és pszichés zavarokban is meg szoktak mutatkozni.
Egy regensburgi alváskutató, Jürgen Zulley a német Focus című hetilapban ehhez hozzáteszi: „Lehetetlen reggel 9 előtt magas színvonalú és eredményes teljesítményt követelni kamaszodó fiataloktól! Ez az iskolai kudarcok legfőbb oka.
2001. 01. 19.
magyar hírlap