A címképhez egy-két információ.
Alap: gabonapehely-keverék mazsolával, napraforgómaggal, szezám és lenmag pehellyel. A gyümölcsöket elsősorban a szezonálisan kapható friss gyümölcsök képezik. Itt pl a szőlő, meg aprított körte.A lilás színű folyadékpép összetétele: gyorsfagyasztott meggy, szamóca, fekete ribiszke,szeder,málna,piros ribiszke.(Bioflavonoidok!) A gyorsfagyasztott gyümölcskeverék szobahőmérsékleten felenged, majd turmixolom és némi céklalét, almalét adok hozzá. Mivel ez az adag elég sok lesz, így dunsztos üvegben tárolom hűtőben és a reggeli müzliadaghoz adok hozzá amennyit felvesz. A dió is nagyon fontos komponens!
Ránky Edit: Müzlicsemege a naturkonyhában
A kásaként elkészített gabonafélék tejjel és tejtermékkel, olajos magvakkal és gyümölcsökkel történő mindennapos fogyasztása a régmúltba vezethető vissza. Ezt a szinte elfeledett ételkombinációt, az ún. müzlit elevenítjük itt fel.
Nem tudományos értekezés ez a mű, csupán a hagyományokra épülő étkezési kultúrát kívánja röviden ismertetni. A füzetben olvasható értékelések és méltatások egy része nem tudományosan igazolt tapasztalatokra épült, hanem egyéni megfigyelések vannak mögöttük. Az itt leírt receptek alapján a fantáziadús háziasszony számtalan müzlivariációt készíthet a család asztalára.
Mi a müzli?
A müzli elnevezés a német kását jelentő szóból, a Musból ered, svájci dialektusban ezt Müeslinek nevezték. A XIX. század végéig a svájci parasztok mindennapos eledele kásafélékből, friss vagy aszalt gyümölcsökből, friss tejből és dióból állt.
Ez a táplálkozási hagyomány Svájcban századunk elejére teljesen a feledés homályába merült. A müzlit, ezt a finom, most már főleg reggeliként fogyasztott csemegét 80 évvel ezelőtt egy zürichi orvos, dr. Maximilian Oskar Bircher-Benner elevenítette fel. A müzli azóta meghódította a világot, és az egészséges táplálkozás közkedvelt eleme lett.
A müzli eredete és dr. Bircher-Benner tevékenysége
A XIX. században a Mecklenburgból származó patikus, Theodor Hahn nagy élharcosa volt a gabonából, tejből és növényi eredetű táplálékokból álló étrendnek. Születésétől kezdve sokféle betegségben szenvedett, és újra meg újra csalódott orvosaiban. Végül saját kísérletei alapján arra jutott, hogy jól átgondolt, növényi alapú táplálkozással enyhíteni lehet a fájdalmakon, és fel lehet épülni a betegségekből. E diéta segítségével gyógyította ki magát, és meggyőződéses vegetárius- sá vált. Dr. Alexander Haig volt a következő, aki emlékeztetett a gabona alapú, egészséges táplálkozás előnyeire. Könyve 1892-ben jelent meg „A húgysav mint a betegségek keletkezésének tényezője” címmel. Ez a könyv a tudományosan megalapozott egészséges táplálkozás előfutára volt; 1902-ben dr. Bircher-Benner fordította le németre. Dr. Haig sok éven keresztül erős migrénben szenvedett, és saját magán végzett kísérleteken keresztül jutott arra a meggyőződésre, hogy a fejfájása mindig akkor múlt el, amikor tartózkodott a hal- és a húsfélék fogyasztásától. Az ő felméréseinek köszönhetjük ma azt a felismerést, hogy a hús purintartalma — amely a szervezetben húgysavvá alakul át — mennyire megterheli és adott esetben mérgezi az emberi szervezetet.
Az 1860-ban született Heinrich Lahmann — hosszú megfigyelései alapján — betegeit sok gabonából, főzelékből, gyümölcsből és csak kevés húsból álló diétára fogta.
Dr. Maximilian Oskar Bircher-Benner volt az első, aki a müzli rendszeres fogyasztásában látta meg számos betegség gyógyításának lehetőségét, ezért őt tartják a müzli „atyjának”. Dr. Maximilian Oskar Bircher-Benner 1867-ben Zürichben született. Orvosi gyakorlata kezdetén az egyetemen tanultak csalódást okoztak neki. Nem tudott meggyógyítani egy gyomorfekélyben szenvedő nőt. Egy kedves barátja tanácsára megpróbálkozott az akkor még szokatlannak tűnő, nyers gyümölcsből, párolt zöldségekből, teljes kiőrlésű kenyérből álló étrenddel. E vegetárius diétával jó eredményeket kapott, valóban javulást hozott a diéta.
Időközben megismerkedett a víz-, a nap- és a levegőkúrával is, ennek következményeként 1897-ben fiziko-diétás magánklinikát alapított Zürichben. Kúráiban egyre nagyobb szerepet kapott a vegetárius diéta. Klinikáján kutatásokat folytatott a táplálék értékeiről, a diéta és az egészség összefüggéseiről. Meggyőződésévé vált, hogy a nyers gyümölcs és zöldség gyógyító hatást gyakorol a szervezetre. (Az ő nevéhez fűződik a gyümölcs- és zöldséglékinyerő edények elterjedése.) Már Hahn, Lahmann és Haig, akiknek írásai befolyásolták őt, ajánlották a növényi táplálék egy részének nyersen való elfogyasztását. Bircher-Benner úgy tartotta, hogy a kalóriaszemlélet nem elegendő a gyógyítás szempontjából, hiszen ezek az adatok az ételek energiahordozó értékeiről adnak csupán felvilágosítást, eredetükről — azaz, hogy honnan származnak a kalóriák — nem. Tapasztalata szerint egyáltalán nem mindegy, hogy állati vagy növényi eredetű-e az élelem, és ezek arányát mérlegelni kell az étkezéseken belül. Ezt kutatásaival is bizonyítani kívánta. Abból indult ki, hogy a növények az állatokkal szemben a napfény- energiát használják fel a fotoszintézisen keresztül. Feltételezte, hogy a folyamatos napfényenergia a növényben mint nyugalmi kémiai energia gyűlik össze a növekedés folyamán. A táplálék energiatartalma az emberi és az állati sejtanyagcsere során a táplálék szétesésével ismét szabad energiává 1 esz. A táplálék bármiféle mesterséges megváltoztatásával a tárolt napenergia tönkremegy. Minél tovább tart az étel sütése, főzése, annál jobban elveszti „gyógyító” hatását, tehát a nyers koszt a fénytáplálék szempontjából elsőrendű, az állati eredetű táplálék pedig ezek alapján értéktelen. Bircher-Benner csaknem száz évvel ezelőtt írta le ezeket a megállapításokat. Ma már tudjuk, hogy a fotoszintézis jóval bonyolultabb folyamat, amelynek során minden élő fűszálban szakadatlan végbemegy a levegő szén-dioxidjának és a víz hidrogénjének szerves megkötése a napfényenergia segítségével (Hess, 1979), de számos megállapítása ma is helytálló. Például jóval a kora előtt felismerte a nyers ételek előnyeit, ugyanis sószegények és túlnyomóan lúgosító hatásúak a szervezetre, s vitaminokban gazdagok. A sószegény diéta eredményeképpen a szövetekben összegyűlt víz eltávozhat a szervezetből, a lúgosító hatású étkezés (és ebben a müzli két alapanyaga, a zab és a köles jelentős szerepet kapott) javítja szervezetünk kényes sav-lúg egyensúlyát.
Nálunk az utóbbi pár évben kezdtek orvosaink kampányt hirdetni a rostdús táplálkozás elterjesztésére. Dr. Bircher-Benner ebben a kérdésben is megelőzte korát, hiszen nagy hangsúlyt helyezett a müzli gyümölcstartalmára. Sokféle friss, zamatos és főleg rostos gyümölcsöt javasolt receptjeiben, de a gyümölcsöket szigorúan hámozatlanul kellett betegeinek elfogyasztaniuk. Dr. Bircher-Benner szerint a müzli rostanyaga a tej vagy a joghurt tejsavas tulajdonságaival párosítva különösképpen előnyös a szervezet emésztőrendszerének egészségben tartásához. Dr. Bircher-Benner fokozatosan alakította ki receptjeit, hogy a müzli önmagában is teljes értékű étel legyen. Fontosnak tartotta, hogy a beteg ember inkább keveset, mint többet egyék. A receptje alapján elkészített müzli könnyen emészthető és a jóllakottság érzését keltő étel. Klinikáján a betegeinek napjában többször szolgáltak fel müzlit. A Bircher-Benner-recept szerinti klasszikus müzli a következőkből készül:
- 1 evőkanál gabonapehely (zab-, köles- vagy búzapehely)
- 2 evőkanál tejszín vagy joghurt
- 1 evőkanál aprított mogyoró vagy mandula
- 1 friss reszelt alma
- 1 teáskanál citromlé
- méz, barna cukor, melasz ízlés szerint
- tej.
Tápérték szempontjából ez az összeállítás teljes értékű fehérjekomplexumot jelent, és gazdag kalciumban és komplex B-s továbbá A-, C-, D- és E-vitaminban.
Alapos kutatások folytak már a vércukorszint változásaival kapcsolatban. Ezek eredményei azt mutatják, hogy aki keveset vagy egyáltalán nem reggelizik, annak szervezete egész nap rosszabbul működik.
Életmódunk és táplálkozásunk
A XX. századi modern emberek többsége élvezi a technika vívmányait és szolgáltatásait az élet minden területén. Az így megváltozott életmód sokak számára kevesebb testmozgást, kevesebb friss levegőt, de annál több feszültséget és megterhelést jelent.
Ha ez az életmód szélsőséges, egyoldalú vagy szakszerűtlen táplálkozással párosul, akkor nehezen kerülhető el az egészségkárosodás valamilyen formája. Az elfogyasztott élelem ugyanis nem csupán élvezeti cikk, nemcsak a mindennapi energiát és tápanyagot pótolja, hanem az emberiség legegyszerűbb és legalapvetőbb orvosságaként is felfogható. A natúrtáplálkozás a hagyományos táplálkozáskultúrán alapuló étkezési kultúra, amelyet nemcsak a századok tapasztalatai támasztanak alá, hanem a mai modern táplálkozástudományi vizsgálatok szerint is igen kedvező hatású az emberi szervezetre.
Sohasem késő elkezdeni az életmód és a táplálkozási szokások megváltoztatását, de ez a változtatás hosszú folyamat. Érdemes apró kövenként beépíteni táplálkozásunkba azokat az új elemeket, amelyek révén egészségesebbé tehetjük magunk és családunk életét.
Első lépés a müzlireggeli bevezetése. Könnyen elkészíthető, tápláló csemege kicsiknek, nagyoknak egyaránt.
A müzli jelentősége táplálkozásunkban
Korunk élelmiszer-feldolgozása sajnos nemcsak pozitív oldaláról ismert. Erről tanúskodnak a súlyosabb civilizációs betegségek, amelyeknek okát részben a finomított élelmiszerek fogyasztásának tulajdonítják. Az élelmiszerek feldolgozásával együtt jár azok eredeti tápértékének csökkenése, ízük és illatuk megváltozása. A gazdaságossági és eltarthatósági szemlélet gyakran az élelmiszerek minőségének rovására megy.
Évezredek hosszú során jutott a XX. század embere abba a helyzetbe, hogy ma zömében finomított, sokszor hiányos és kémiai szerekkel kezelt élelmiszereket fogyaszt. Ez vezetett táplálkozásunkban az élelmiszertípusok egymáshoz viszonyított harmonikus egyensúlyának felbomlásához. Megnőtt a koncentráltabb élelmiszerek: a tej, a tejtermékek és a hús fogyasztása, és lényegesen csökkent a gabonafélék, a friss zöldségek, gyümölcsök iránt az érdeklődés. Ez érthető, hiszen a finomított, kivonatos gabonafélék (pl. finom liszt) már nem képesek megfelelő mennyiségű és minőségű tápértékkel ellátni a szervezetet. Az ábra jól szemlélteti azt a jelentős vitamincsökkenést, ami a szemtermést őrlés közben éri. Tehát minél finomabb kiőrlésű a búzaliszt, annál kevesebb vitamint tartalmaz. Emiatt kell sürgősen visszatérni a finomítatlan vagy csupán kíméletesen kezelt és feldolgozott, vegyszertől és egyéb káros adalékoktól mentes élelmiszerek fogyasztásához. A müzli finomítatlan gabonaalapjának, vitamindús gyümölcs-, olajosmag-és tejtartalmának köszönhetően kiváló hatású étel.
Miért egészséges a müzli fogyasztása?
A müzli fogyasztása szinte életerőbombaként hat a szervezetre: ellátja az anyagcseréhez szükséges anyagokkal. A müzli elfogyasztásával számos vitaminhoz (B,-, B2-, B6-, B,2-vitaminhoz), továbbá ásványi anyagokhoz (vashoz, mangánhoz, rézhez, káliumhoz, magnéziumhoz), ezen felül az emésztéshez szükséges ballasztanyagokhoz jutunk. Akik hagyományos módon táplálkoznak, azok sokan hiányt szenvednek ezekből az anyagokból, ezenkívül túl sok fehérjetartalmú élelmiszert, konyhasót és kristálycukrot fogyasztanak, amelyek károsan befolyásolják egészségüket. A müzli olyan összetételben tartalmaz gabonát, friss vagy szárított gyümölcsöt, diót és tejet, hogy el tudja látni életfontosságú építőanyagokkal a szervezetet. Mivel a müzli igen laktató étel, rendszeres fogyasztásával a túltápláltság könnyen megelőzhető. Aki legalább egyszer naponta müzlit eszik, annak szervezete olyan erőt nyer, ami nagyon sokat segít a betegségek leküzdésében, és hosszabb, aktívabb életre ad reményt.
A táplálkozástani szakemberek a müzli fogyasztását mindenekelőtt reggelire javasolják: „reggelink legyen olyan, mint a királyé, ebédünk, mint a hercegé és vacsoránk, mint a szegényeké”. Az ember a legnagyobb teljesítményt kora délelőtt nyújtja. Késő délelőtt csökken a teljesítőképesség, délután ismét jelentősen csökken, majd újra emelkedik a kora esti órákban, ezután a mélypontra esik vissza. Ez kevés kivétellel minden embernél így van. Az embernek, hogy teljesítőképességét az ilyen eloszlásnak megfelelően ténylegesen használni is tudja, bizonyos mennyiségű energiára van szüksége. Ha például elhagyjuk a reggelit vagy csak kevés tápértékű élelmiszert veszünk magunkhoz, nem is érjük el teljesítőképességünk csúcspontját, hamarabb elfáradunk, és napközben sokkal nehezebben tudunk koncentrálni.
Ha viszont tápanyagokban gazdag reggelit fogyasztunk — állítják a müzlirajongók —, akkor a délelőtti teljesítménycsúcsunkat egészen ebédig meghosszabbíthatjuk, a dél körüli teljesítményesést enyhíthetjük, azaz müzlivel lényegesen javíthatunk napi formánkon. Bárki elvégezheti a következő kísérletet. Ha két azonos alkatú ember közül az egyik szokásos reggelit (fehér kenyeret, vajat, kávét, tojást) fogyaszt, a másik pedig müzliteszik, és reggeli után nyomban kirándulni indulnak, megfigyelhető, hogy a reggel főként szénhidrátokkal táplálkozó egyén két óra elteltével a fáradtság jeleit mutatja, és igen gyorsan megéhezik, a másik viszont egyenletesebb teljesítményt nyújt, és az éhségnek nyoma sincs.
Az ideális müzli ötféle gabonából áll: búzából, árpából, zabból, kölesből és rozsból. A csíraképes magvaknak vegyszerezetlen termesztésből kell származniuk, hiszen nyersen fogyasztjuk el, őrölt vagy pelyhesített formában.
A müzli nyersanyagai
A gabonák
A korábbi étkezési kultúrákban a legfontosabb elem a gabona volt. Sokan úgy tartják, hogy megfelelő gabona nélkül az emberiség nem érhette volna el mai fejlettségi szintjét.
A nagy kínai falat és a több ezer éves kínai kultúrát a kínaiak „napi egy marék rizzsel” (barna rizzsel) építették fel. A római legionáriusok napi fejenkénti gabonaadagja 850 g búza volt. Vándorlásaik alatt száz emberenként egy kocsira szerelt kőmalmot vittek magukkal. Ha a gabona fogytán volt, és ezért húst kellett enniük, akkor a feljegyzések szerint a katonák elégedetlenkedtek, mert a tőlük megkövetelt napi gyaloglás nehezebben ment. A föníciaiak, akik annak idején rendkívül sikeres tengerészek voltak, hajóikon a gabonát kőmalommal őrölték meg, mint ahogy ezt ma a legmodernebb tengeri jachtokon is csinálják. Ebből a néhány példából is kiderül, hogy a gabona kompakt, életerőt tároló élelem. Minden olyan anyagot tartalmaz, amely az új élet kibontakozásához szükséges.
A gabona továbbá jól eltartható, természetes „élő konzerv”, hiszen megfelelő körülmények között tartva több éven át megőrzi csíraképességét. Ez tette lehetővé, hogy rossz termések idején is el lehetett kerülni az éhínséget. A gabona csaknem minden éghajlati övön megterem, viszonylag könnyű vetni és aratni.
A gabonák mint müzlialapanyagok. Sokan esküsznek a frissen őrölt vagy más eljárással frissen feldolgozott gabonák egészségmegtartó erejére. A feldolgozott gabona frissességének meghatározó szerepe van a jó müzli elkészítésében. A müzli tehát frissen darált vagy ugyancsak friss, pelyhesített gabonából készülhet.
Őrölt gabonából készült müzlialap. A müzlialap annál jobb, minél frissebb. Természetesen az a legjobb, ha közvetlenül étkezés előtt őröljük meg a magokat. Számos külföldi országban ezért a konyhafelszerelésnek szerves tartozéka lett a kézi vagy motoros őrlő. Ennek hiányában próbálkozzunk meg a kávédarálóval. A müzlialap egy- vagy többféle mag kombinációjából készülhet. A klasszikus vegyes keverék ötféle gabonából áll: búza, rozs, zab, köles, árpa. ízlésünk szerint váltogathatjuk őket napról napra.
Iparilag előállított müzlialapok és előállításuk. Az ipari technológiák közül kiemeljük a pelyhesítést és a puffasztást (a puffasztott gabona nem hagyományos müzlialap, de müzlialap-keverékként egyre közkedveltebb lesz).
Pelyhesítés.
A pelyhesítést kétféle eljárással végezhetik: az egyik a lapítóhengeres technológia, amelynek kiindulási anyaga a szemes vagy a darabolt gabona. A szemeket nedvesítéssel és gőzöléssel felmelegített lapítóhengerek között vezetik át. A gőzölés hőmérsékletétől és a lapító- hengerek által kifejtett nyomástól függően különböző minőségű és fajtájú lapított gabona készíthető. Az így kapott gabonapelyhen felismerhetők az eredeti gabona jellegzetességei (színe, formája stb.).
A másik eljárás a szárítóhengeres technológia, amelynek kiindulási anyaga a lisztté őrölt gabona, ebből vizes szuszpenziót készítenek, amit egy hengeres filmszárítón megsütnek, majd acélkéssel eltávolítják a hengerről a kész terméket. így készülnek a gyermektápszerek, az Oryza rizspehely stb.
Puffasztás.
Nagy hőmérsékletű és nyomású zárt térből a túlhevített gőzzel átitatott gabonaszemek a szabad térbe expandálva eredeti nagyságuk többszörösére tágulnak. Az ilyen eljárással feltárt gabonafélék közvetlen fogyasztásra is alkalmasak. Főleg búzát, rizst, zabot és árpagyöngyöt szoktak puffasztani.
Az iparilag előállított müzlialapok felsorolásakor csak a legismertebbeket említettük. A nagyobb müzlifogyasztó országokban a müzli gabonaalapjai igen változatosak, számtalan fajtájuk ismeretes a hipermarketek polcain, mint például extrudált, cukrozott és egyéb változataik. Ezekről azonban nem érdemes szólni, mert a müzlifogyasztás fő célja tulajdonképpen az, hogy csak kevéssé és kíméletesen feldolgozott vagy finomítatlan étel kerüljön asztalunkra. A natúrkonyha legfőképp a friss őrlést és a kíméletes pelyhesítési eljárásokat fogadja el az egészséges táplálkozás jegyében.
Ismerkedjünk meg tehát közelebbről a hét legfőbb gabonával, történetükkel, tápértékükkel, tudományos és empirikus tapasztalatok alapján ránk maradt gyógyhatásaikkal.
A búza (Triticum aestivum)
A búzatermesztés a régi történelmi időkbe nyúlik vissza. Főleg Perzsiában (a mai Iránban), Egyiptomban, Görögországban és Európában termelték. Manapság az Egyesült Államokban és Európában a legtöbbet fogyasztott gabona. Termesztése a század eleje óta megkétszereződött.
A búza fehérje tartatalma elérheti a mag egynegyed részét, és más tápanyagokban is igen gazdag. A búzafehérje főleg a sikérben található. A búza nyersfehérje-tartalma sok tényezőtől (talajminőségtől, fajtától stb.) függhet, 8% és 24% között lehet. Átlagosan 100 g teljes búzaszem 14 g fehérjét, 1379 kJ (330 kcal) energiát, 69,1 g szénhidrátot, 2,2 g zsírt, 36 mg kalciumot, 383 mg foszfort, 3,1 mg vasat, 370 mg káliumot, 0,57 mg B,- és 0,12 mg B2-vitamint, 4,3 mg niacint tartalmaz.
A hagyományos gyógyászat tapasztalata szerint a búza némely típusú emésztőszervi megbetegedésre negatív hatással van, ugyanígy hat a skizofréniában szenvedő betegekre is. Feltehetőleg a sikértartalom váltja ki ezt a kedvezőtlen hatást; ezekben az esetekben jelentős javulás érhető el búzamentes diétával.
A Föld más tájain viszont nagy jelentőséget tulajdonítanak a búzának, hiszen megfigyelések szerint a szervezetre növekedésösztönző hatással van, tehát gyermekek táplálására kitűnő élelmiszer. Lábadozóknak is ajánlják, azonban daganatos betegek diétájából megvonják, mert egyes típusú daganatos betegségben szenvedők állapotát súlyosbíthatja. A búza kiváló élelem azoknak, akikre ráfér néhány kilogramm súlytöbblet. A híres ősi kínai orvosi könyv, a „Sárga uralkodó belgyógyászati könyve” szerint a búza májbetegek gyógyítására is alkalmas.
Az árpa (Hordeum vulgare)
Egyiptomban már 8000 évvel ezelőtt ismerték. A görögök, a rómaiak és a zsidók legfontosabb kenyérgabonája volt. A sumér birodalom idejétől kezdve, kb. i. e. 4000-től, pénzként értékelik. Hammurabi törvénykönyve i. e. 1700-ban világosan lefekteti, hogy pontosan hány zsák árpa jár egy napi munkáért. A mai napig közkedvelt az árpából készült kenyér Tibettől Kínáig, Japánban a hagyományos étkezés része.
Európában a búza és a rozs fokozatosan kiszorítja az árpát, és jelentősége feledésbe merült, jóllehet mint élelem a régi receptekben sok helyütt felfedezhető. Manapság csak a söriparban dolgozzák fel nagy mennyiségben.
Kétféle árpát fogyaszthatunk, a koptatott, az értékes külső rétegétől és csírájától megfosztott árpagyöngyöt, amit főleg levesbetétként, köretként használunk és a teljes árpamagot, amelynek csak az emészthetetlen héját veszik le, és így tápértékekben sokkal gazdagabb. Az árpából sokféleképpen felhasználható kitűnő pehely készíthető; müzlialapanyagként is jól ismert.
100 g árpagyöngy átlagosan 8,2 g fehérjét, 1458 kJ (349 kcal) energiát, 78,8 g szénhidrátot, 16 mg kalciumot, 189 mg foszfort, 2 mg vasat, 3 mg nátriumot, 160 mg káliumot, 0,12 mg B,-, 0,05 mg B2-vita-
mint és 3,1 mg niacint tartalmaz. A teljes árpamag viszont 100 grammra vetítve 10—12 g fehérjét, 30 mg kalciumot, 6 mg vasat, 240 mg foszfort és 200 mg káliumot tartalmaz.
A tapasztalat szerint az árpának jelentős gyógyító hatása van, a belőle készült árpavíz (amelyet az árpa vízben történő megfőzésével és leszűrésével nyerünk); Keleten és Nyugaton hagyományosan használt gyógyszer volt elrontott gyomorra, idegességre, kisgyermekek fogzási fájdalmaira.
Hippokratész, a nyugati orvostudomány atyja, árpalevest ajánlott az egészség és a vitalitás újraépítéséhez. A leves erősségét a betegség típusához igazította. Jézus az utolsó vacsora alkalmával árpakenyeret osztott híveinek. A Távol-Keleten pedig a természetgyógyászok a szervezet túlzott állati eredetű fehérje- és zsírtartalmának diétázással való megtisztítására, kiürítésére használták. Bőrkiütések megszüntetésére is nagyra becsült élelem volt. Az árpáról azt tartották, hogy a szervezetre hűtő hatást gyakorol, ezért is közkedvelt hagyományos eledel meleg időben.
A zab (Avena sativa)
Jóllehet a zab régi gabonaféle, mégis fiatal kultúrnövénynek tartják, hiszen gyomnövényből lett termesztett növény. Évezredeken át a termesztett tönkebúza gyomnövénye volt. A neolitkori vándorlás idején jutott el Európába. A bronzkori leletek még az ősibb jelleget tükrözik, a vaskor közepe tájáról találtak a maihoz hasonló zabot Észak-Németország területein.
A zabból a germánok alakítottak kultúrnövényt, és más népek is tőlük vették át a termesztését. A skótok, akiknek nemzeti eledelévé vált a zabkása, csak a XVII—XVIII. században kezdték termeszteni. A napjainkban megtermelt zab nagy részét érthetetlen módon takarmányozási célokra használják; ezt annál is inkább nehéz megérteni, mert a zab a gabonák közül fehérjében a leggazdagabb, és igen köny- nyen elkészíthető.
A természetgyógyászat szerint, és ezt támasztják alá a kutatások is, a hosszabb ideig fogyasztott zab növeli a fizikai erőnlétet, a szervezet ellenálló képességét, és csökkenti a fáradékonyságot. Bizonyíthatóan antidepressziós hatása is van, ez vidám kedvben, az aktivitás növekedésében és az álmosság csökkenésében nyilvánul meg. A zabételek nem fekszik meg a gyomrot, és nem telítik el az embert. A zab rosttartalmánál fogva segíti az emésztést, és nyálkaképző anyagai védő hatással vannak a gyomorfalra. A zabfehérje tej- vagy szójafehérjével kiegészítve biológiailag nagy értékű. A zab csökkenti továbbá a vér koleszterinszintjét, ha az a megengedettnél magasabb. A cukorbetegeknek régóta ajánlják kúraszerű fogyasztását. Az l/3—2/3 arányú zab-tehéntej keverék fogyasztása gyors testsúly-gyarapodáshoz vezet, ezért is előnyös a gyermekek és a fiatalkorúak táplálkozásában. Az ennél a korcsoportnál mostanában gyakran észlelt értelmi és érzelmi zavarok hosszú diétás zabpehely-kúrával megszüntethetők lennének.
100 g zab átlagosan 13 g fehérjét, 1308 kJ (313 kcal) energiát, 5,4 g zsírt, 66,1 g szénhidrátot, 55 mg kalciumot, 320 mg foszfort, 4,6 mg vasat, 10 mg nátriumot, 0,3 mg Br és 0,1 mg B2-vitamint, 1,5 mg nia- cint tartalmaz. A természetgyógyászok szerint a nagy olajtartalmú zab kiváló a lassú pajzsmirigy-működésű betegek gyógyításában.
A rozs (Secale cereale)
A rozs „kinemesítésének” központját az észak-iráni területekre teszik a kutatók; a gyomrozs itt vált nemes rozzsá, és a neolitikus időkben került el a búzával együtt Nyugat-Európába. Eredetileg a búza- és az árpaültetvények között található vadnövényként ismerték. A középkorban a szegényebb emberek tápláléka a belőle készült kenyér volt. A századok folyamán egyre jobban elterjedt termesztése, és főleg a skandináv, a kelet-európai országokban és Ázsiában tölt be ma is jelentős szerepet a mindennapos táplálkozásban. Európán kívül takarmánynövényként is számon tartják.
100 g rozsszem átlagosan 9,4 g fehérjét, 1492 kJ (357 kcal) energiát, 1 g zsírt, 77,9 g szénhidrátot, 22 mg kalciumot, 185 mg foszfort, 1,1 mg vasat, 1 mg nátriumot, 156 mg káliumot, 0,15 mg B,-, 0,07 mg B2- vitamint és 1,5 mg niacint tartalmaz.
A hagyomány szerint a búza az emberi szervezetbe zsírt épít be, a rozs viszont erős izomzatot fejleszt. Rendszeres fogyasztása erőt és kitartást ad az embernek.
A rizs (Oryza sativa)
A rizs a búza és a kukorica után a világ harmadik legfontosabb gabonája. A rizs kultúrnövénnyé alakulásának története nem tisztázott, annyi azonban bizonyosnak tekinthető, hogy az Ázsiából Amerikába irányuló mongol átvándorlás idejében valószínűleg még nem termesztették, hiszen a népvándorlók magukkal vitték volna ezt az értékes növényt. Minden arra mutat, hogy a rizs a késői neolitikumban keletkezett Délkelet-Ázsiában, és innen hódította meg Indiát és Kínát. Az i. e. 2800-ban — kínai feljegyzések szerint — a legjelentősebb gabonaféle; Sheng-Nung császár saját kezével kezdte el ünnepélyesen a rizs vetését. Öt növény termesztését rendelte el: a rizsét, a szójababét, a búzáét, a kölesét és a muharét.
A rizs termesztését Európában legelőször Spanyolországban kezdték el, innen hódította meg Franciaországot és Olaszországot. Magyarországon az első rizstermesztési próbálkozások a törököknek köszönhetők. A rizs termesztéstechnológiája, a megfelelő fajta kiválasztása a két világháború közötti időkre tehető. Azóta Magyarország Európa legészakibb fekvésű rizstermesztő országa lett.
A rizs tápértékeiben kiegyensúlyozott gabona, jóllehet fehérjetartalma nem kiemelkedő, de minősége jó. A cukorbetegség természetes ellenszerének tartják, és több diétás-kúra alapja a barna (nem koptatott) rizs. Összetettszénhidrát-tartalma könnyebben és egyenletesebben szívódik fel, mint a burgonyáé, és feldolgozásához 50%-kal kevesebb inzulin szükséges. A hántolt, nem csiszolt, barna rizs az emésztőszervi betegségekben szenvedők diétájának fontos eleme. A barna rizs továbbá igen jótékony hatást gyakorol az idegrendszerre és az agyműködésre is. Allergiás megbetegedések gyógyításában pedig hagyományosan használt gyógyétel. Számos hagyomány szerint a barna rizs csírájának fogyasztása a szervezet méregtelenítését is elősegíti.
100 g barna rizsszem átlagosan 7,5 g fehérjét, 1504 kJ (360 kcal) energiát, 1,9 g zsírt, 77,4 g szénhidrátot, 32 mg kalciumot, 221 mg foszfort, 1,6 mg vasat, 9 mg nátriumot, 214 mg káliumot, 0,34 mg ‘B,,- 0,05 mg B2-vitamint és 4,7 mg niacint tartalmaz.
A kukorica (Zea mays)
A kukorica termesztése csaknem 10 000 évvel ezelőtt terjedt el nagyobb méretekben Dél-Amerikában, majd az egész amerikai kontinens alapélelmévé vált. Az amerikai indiánok nagyra becsülték, és rendszeresen áldoztak e növénynek; a kukoricát az „élet leányának” vagy a „magvak magjának” nevezték. A korai európai felfedezők sokfelé el-
vitték magvait, Európába viszont csak igen későn került el, mert a tengerészek a búzánál és a rozsnál nem tartották értékesebbnek. Afrikába, Indiába, Japánba és Kínába a XVI. században jutott el.
A kukorica, jóllehet tápanyagokban nem kiegyensúlyozott gabona, (bizonyos B-vitamin-csoportok hiányoznak belőle), de hüvelyesekkel (fŐjeg babbal) és zöldségekkel, tejjel együtt fogyasztva értékes táplálék.
100 g kukoricaszem átlagosan 3,5 g fehérjét, 401 kJ (96 kcal) energiát, 1 g zsírt, 22,1 g szénhidrátot, 3 mg kalciumot, 111 mg foszfort, 0,7 mg vasat, 280 mg káliumot, 400 NE A-vitamint, 0,15 mg B,- és 0,12 mg B2-vitamint, továbbá 12 mg C-vitamint és 1,7 mg niacint tartalmaz.
A hagyomány azt tartja róla, hogy meleg időben hűsítő hatással van a szervezetre. Vérképző, energiát adó, szíverősítő és hajnövesztő állítólag. A kukorica jelentősége főleg a lisztérzékeny betegek gyógyításában kiemelkedő.
A köles (Panicum miliaceum)
A köles a legősibb termesztett gabonák egyike, 12 000 évvel a rizs bevezetése előtt Kína alapvető terménye volt. A Föld népessége egyharmadának alapélelme. Afrika néhány területén, pl. Etiópiában, továbbá Indiában és Ázsiában ma is termelt, fontos gabona. A kenyérgabonák megjelenésével a köles fogyasztása fokozatosan visszaszorult. Európában a köles a kőkorszakban elterjedt növénynek számított. A régészeti leletek megerősítik, hogy a neolitkor óta folyamatos a kölestermesztés. Az ó- és középkori Magyarország jelentős gabonája volt, sok magyar hely- és családnév ad erről tanúbizonyságot. A XVIII. századig töretlen volt a termesztése, csak a XIX. század végén szorult vissza a fogyasztása. Ma már csaknem kiveszőfélben van, inkább madáreledelként ismeretes. Rosszabb minőségű talajokon is jól termő növény.
Nagyobb mennyiségben található benne szilícium, vas, fluor, foszfor, kén, magnézium és kalcium. Igen sok vitamint, értékes aminosavakat és lecitint is tartalmaz. A gabonák közül az egyetlen bázikus tulajdonságú ; a szervezetre lúgosító hatású szemtermése kiváló természetes
gyógytáplálék acidózisban szenvedők részére. Kovasavtartalmának köszönhetően jelentős szerepe van a bőrbetegségek diétás gyógykezelésében. A bőrt rugalmassá, fényessé teszi, a hajat, a fogakat és a körmöket erősíti. Az erek falának, a tüdő kötőszöveteinek és az emésztőrendszernek a megfelelő állapota a kovasavnak tulajdonítható. Fluortartalma a fogak zománcának épségben tartására hatásos.
100 g kölesszem átlagosan 9,9 g fehérjét, 1366 kJ (327 kcal) energiát, 2,9 g zsírt, 72,9 g szénhidrátot, 20 mg kalciumot, 311 mg foszfort, 6,8 mg vasat, 430 mg káliumot, 0,73 mg Bp és 0,38 mg B2-vitamint és 2,3 mg niacint tartalmaz.
Hüvelyesekkel együtt fogyasztva a kölesfehérje hasznosulása lényegesen jobb.
A természetgyógyászok szerint testet melegítő és szárító, a vese- és hólyaggyulladásra jótékony hatással van, továbbá a lép gyógyszereként is ismerik. Fogyasztását főleg az esős évszakokban ajánlják.
A müzli nedvesítő anyagai
A tej
Élettani hatása egyénenként nagyon változik; sokan nagyra értékelik, tápértékekben gazdag, könnyen emészthető italnak tartják, de vannak, akik ennek ellentmondanak.
A táplálkozástani szakemberek abban megegyeznek, hogy a tejet inkább savanyítva kívánatos fogyasztani: kefir, joghurt, aludttej formájában. Natúrtáplálkozási körökben tej és tej között is különbséget tesznek. Elterjedt az a nézet, hogy a kecske- és a juhtej emberi fogyasztásra kiegyensúlyozottabb tejféleség, mint a tehéntej. Vitathatatlan továbbá az, hogy az egészséges nyers tej jobb mint a forralt vagy iparilag kezelt (pl. pasztörizált, homogenizált) változatai. Megjegyzendő azonban, hogy nem véletlenül fordítottak annyi pénzt és energiát a tej és a tejtermékek hőkezelésére és tartósítására, hiszen csakis így vehették elejét a korábban előfordult fertőzéseknek. A fertőzésveszély azóta megszűnt, viszont a kezelt tej értéktelenebbé vált. Már régebben bebizonyították állatkísérletekkel, hogy a nyers tejet fogyasztó testvérállat sokkal megfelelőbben gyarapodott, mint az. amelyik forraltat kapott. Forraláskor ugyanis többek között a biológiailag kedvezően ható erjesztők és vitaminok nagy része tönkremegy.
1 liter tehéntej átlagosan 3,5 g fehérjét, 271 kJ (65 kcal) energiát, 3,5 g zsírt, 4,9 g szénhidrátot, 118 mg kalciumot, 93 mg foszfort, nyomokban vasat, 50 mg nátriumot, 144 mg káliumot, 140 NE A-vitamint, 0,03 mg B,-, 0,17 mg B2-vitamint, 0,1 mg niacint és 1 mg C-vitamint tartalmaz.
A joghurt
Különleges savanyú tej, íze hasonlít az aludttejéhez, de annál kellemesebb és édesebb. Neve török eredetű, ugyanis a kávé elterjedése előtt a törökök nemzeti itala volt. Fogyasztásának szokását a bolgárok tőlük vették át.
A tej savanyodását egy különleges baktérium (Lactobacillus bulgaricus) idézi elő, amely szárítva és por alakban is megtartja hatásosságát. A joghurtot azok is fogyaszthatják, akik a tejet nem tudják megemészteni. A Lactobacillus a belekben a káros bacilusoknak olyan környezetet teremt, amelyben azok nem tudnak megélni. A joghurtbacilus a belekben a B-vitaminok teljes csoportját képes előállítani. Ez igen értékes tulajdonság, főleg manapság, amikor gyógyszereink (pl. az antibiotikumok) nagy részének mellékhatásaként a bélrendszer egyensúlya felborulhat. A joghurt fogyasztását már régóta összekapcsolják a hosszú és aktív élet titkával.
A kefir
A kefir habzó, savanykás folyadék, egy másik típusú savanyú tej. Ügy készül, hogy a langyos vízben áztatott, majd leöblített kefirgombákra (Lactobacillus kaukasicus) forralt tejet öntünk, és 15—18 °C-on 12 óráig állni hagyjuk. Az erjedt tejet üvegekbe szűrjük, jól bedugaszoljuk és tovább érleljük. Három nap múltán kész a kefir, de az egy
két napos ital is élvezhető. A kétnapos kefir enyhe hashajtónak használható, a háromnapos viszont éppen ellenkezőleg hat az emésztőrendszerre.
A kefirt az iszlám világban a „próféta italának” hívják, és századok óta fogyasztják a Balkánon, Törökországban, Görögországban, Egyiptomban, Algériában, Indiában és Kínában. Kefirt szójatejből és kecsketejből is készíthetünk.
A joghurt és a kefir kapcsán említésre méltók azok a kutatási eredmények, amelyek szerint az emberi szervezet az ún. jobbra forgató (L +) tejfermentumokat (a joghurtot és a kefirt) tudja beépíteni. Ennek megfelelően egyes külföldi országokban lehet kapni kefir és joghurt készítésére való jobbra forgató biofermentumokat. Az ember szervezetének a szokásos balra forgató fermentumokat előbb zömében jobbra forgató fermentumokká kell átalakítania, ezeknek a termékeknek a megemésztése tehát ennyivel nehezebb.
A tejsavó
A tejsavó lényegében a túró- és a sajtgyártás mellékterméke. Széleskörűen ajánlják a müzlialap nedvesítő anyagaként, nagyon jótékony hatással van a belekre.
Egyéb müzlinedvesítő folyadékok
Ha valamilyen oknál fogva a müzlit tej vagy tejtermékek nélkül akarjuk elkészíteni, akkor a müzlikeveréket egyszerűen ásványvízzel vagy valamilyen értékes gyógyteával is pépesre keverhetjük. Kitűnő müzlinedvesítő folyadék a szójatej vagy a mandula tej. Elkészítésük módja a receptgyűjteményben megtalálható.
A gyümölcslevek is kitűnő müzliadalékok. Lehetőleg frissen préselt gyümölcsleveket használjunk; legelőnyösebb pl. az almaié, a narancslé. Ugyanígy felhasználhatunk zöldségleveket is, pl. sütőtöklét, sárgarépalét stb., főleg az édesebb zöldségek leveit.
Természetesen a pl. nátrium-benzoáttal és szintetikus aszkorbinsavval tartósított és szintetikus aromával, mesterséges színezékkel készült „műanyag” szörpök olcsóak ugyan, de semmiképpen sem jöhetnek szóba a natúrmüzli elkészítésénél.
Mennyi folyadékot használjunk?
Általános szabály nincsen, a legjobb az egyéni ízlést követni. Van, aki a sűrű kásákat szereti, van, aki inkább levesesebben fogyasztja szívesebben. Ha „ropogós” müzlit akarunk, akkor a folyadékot csak közvetlenül a fogyasztás előtt adjuk hozzá. Ha étkezés előtt 10 perccel keverjük össze és állni hagyjuk, akkor sokkal puhább lesz a gabonapelyhes müzli.
A gabonaőrleményekből készült müzlialapot érdemes este beáztatni, hogy reggelre jól megpuhulhasson. Ha az összes folyadékot felszívta, ízlésünknek megfelelően adjunk hozzá még egy kis gyümölcslevet, tejféleségeket stb. A puffasztott termékeket magától értetődően közvetlenül evés előtt nedvesítsük meg.
A gyümölcsök
Friss gyümölcsök
A gyümölcs ősidőktől kezdve táplálékunk egyik fontos eleme. Különböző jó tulajdonságait már régen is ismerték, jóllehet csupán élvezeti cikknek tekintették, megállapítván, hogy tápértékben nem számottevő. Főleg üdítő hatása, kellemes íze és illata miatt ették. Ma már tudjuk, hogy a gyümölcs több, mint élvezeti cikk: nélkülözhetetlen táplálék. Igaz, fehérjében nem gazdag (csupán 1-2%-a fehérje), de egyéb, a szervezetünket védő anyagban, különféle sókban és vitaminokban annál inkább. A gyümölcsökben található ásványi vegyületek kedvezően befolyásolják az anyagcserét. Savtartalma a gyümölcscukorral együtt
serkenti a bélmozgást, továbbá a savak semlegesítik a belekben keletkezett rothadási termékek egy részét, és gátolják a nemkívánatos baktériumok munkáját. A gyümölcsöknek átlagosan 80—90%-a víz. Ez a nagy vízmennyiség a szervezeten belül élénkíti az anyagcserét, fokozza a vese kiválasztó működését, és elősegíti a felhalmozódott salakanyagok kiürítését. Csekély mennyiségű ásványi anyagot találunk a gyümölcsökben, ezek élettani szerepe azonban jelentős. A sók a szervezet vegyhatását lúgos irányban befolyásolják, és ez annál is fontosabb, mert korunk élelmiszereinek kémhatása egyre jobban savas irányba tolódik el.
A szamócában, a málnában, a cseresznyében és a szőlőben aránylag nagy mennyiségű mész is található, a szamóca és a cseresznye továbbá vasat is tartalmaz. A friss gyümölcsben sok a karotin és a C-vitamin.
Érdemes megfogadni azt a tanácsot, hogy csak érett gyümölcsöt együnk, hiszen a bennük található tápanyagok éretten érvényesülnek a legjobban, és zamatuk, illatuk is ekkor a legtökéletesebb.
A müzli hazájában, Svájcban azt tartják, hogy nincsen müzli alma nélkül. Az alma különleges helyet foglal el a gyümölcsök között, mert könnyen emészthető és egész évben hozzáférhető. Akinek sok a gyomorsava, annak inkább az édesebb és grízesebb fajták ajánlhatók, akiknek viszont kevesebb, azok jobban teszik, ha a zamatosabb és savanyúbb fajták közül választanak. Azt tartják, hogy a napi müzlivel elfogyasztott alma erősíti a szervezet ellenálló képességét a betegségekkel szemben, nyugtatólag hat az idegrendszerre és vérképző tulajdonságú. Jótékony hatással van a gyomorra, serkenti a bélműködést, és rágáskor javítja az íny vérellátását. Nem véletlenül vált Angliában közmondássá, hogy „An apple a day, keeps the doctor away” azaz „mindennap egy alma, az orvost távol tartja”. Tájékoztatásul megadjuk néhány gyümölcs beltartalmi értékeit 100 grammra vetítve:
- a szőlő 0,4 g fehérjét, 19,3 g szénhidrátot, több-kevesebb B,- és C-vitamint
- a szamóca 1,3 g fehérjét, 7,8 g szénhidrátot, sok C-vitamint
- a cseresznye 0,8 g fehérjét, 16,7 g szénhidrátot, több-kevesebb A- és C-vitamint
- a meggy 0,9 g fehérjét, 12 g szénhidrátot, több-kevesebb mennyiségben A- és C-vitamint
- az őszibarack 0,8 g fehérjét, 9,4 g szénhidrátot, több-kevesebb mennyiségben A-, B,-, B2-, C-vitamint
- a málna 1,4 g fehérjét, 6,8 g szénhidrátot, több-kevesebb mennyiségben B1,- és C-vitamint
- az alma 0,4 g fehérjét, 13,3 g szénhidrátot, több-kevesebb mennyiségben B1-, B2-, C-vitamint tartalmaz.
A müzli gyümölcsalapanyaga kétféle lehet:
- az évszaknak megfelelő friss gyümölcsök kellemes ízt, illatot adnak a müzlinek, és nagy víztartalmuknál fogva jól pépesítik az alapgabonákat
- a télire eltett aszalványok, szárított gyümölcsök (mazsola, aszalt szilva, alma, körte, sárgabarack stb.) pedig édesebbé teszik.
Aszalványok
Az aszalás, szárítás gyakorlata a régmúlt időkbe nyúlik vissza, az egyiptomi rajzok is erről tanúskodnak. Hippokratész betegeinek sárgaság és láz ellen mazsolát ajánlott. A Biblia szerint Dávid király adóként elfogadta a mazsolát alattvalóitól, akik akkoriban még a napon szárították az édes szőlőszemeket. Manapság főleg iparilag történik a gyümölcsök aszalása. A szárított gyümölcsök fehérjében nem, de ásványi anyagokban (főleg kalciumban, vasban) és vitaminokban (A-, C- és többféle B-vitaminban) gazdagok. Az aszalt gyümölcsök cukortartalma igen nagy, a mazsoláé például 64%, a datolyáé pedig 78%. Miután aszalványokról van szó, az ilyen gyümölcsök természetesen tápanyagokban sokkal dúsabbak, mint a friss gyümölcsök, jóllehet az aszalás során a C-vitamin-tartalmuk nagy részét elveszítik. Az aszalt gyümölcsök közül néhánynak beltartalmi értékét is érdemes ismerni:
- 100 g mazsola átlagosan 2,4 g fehérjét, 62,7 g szénhidrátot, több-kevesebb B1- és B2-vitamint tartalmaz, összes ásványianyag-tartalma 1,5 g
- 100 g aszalt szilva átlagosan 2,3 g fehérjét, 62,1 g szénhidrátot, több-kevesebb mennyiségben B1- és B2-vitamint tartalmaz, összes ásványianyag-tartalma 1,65 g
- 100 g aszalt körte átlagosan 2,2 g fehérjét, 58 g szénhidrátot tartalmaz, összes ásványianyag-tartalma 1,65 g
- 100 g datolya átlagosan 2,1 g fehérjét, 79,2 g szénhidrátot, sok A-, több-kevesebb B1 és B2-vitamint tartalmaz, összes ásványianyag-tartalma 1,2 g
- 100 g aszalt alma (maggal) átlagosan 1,4 g fehérjét, 59 g szénhidrátot tartalmaz, összes ásványianyag-tartalma 1,8 g.
Az olajos magvak
Már őseink is fogyasztottak olajos magvakat. A dietetikusok szerint a frissen, más élelmiszerekkel megfelelő arányban elfogyasztott olajos magvak táplálkozásunk fontos részei. Az olajos magvak nagy fehérjetartalma ad magyarázatot arra, hogy a szigorú vegetáriusok (állati eredetű fehérjékkel nem táplálkozók) miért emelik ki ezek szerepét diétájukban.
A csonthéjasok (dió, mandula, mogyoró) nemcsak nagy fehérjetartalmuknál fogva tűnnek ki az élelmiszerek közül, hanem azzal is, hogy a szervezetnek szükséges alapvető zsírsavakat megfelelő arányban tartalmazzák. Némelyik azonban túlzottan olajos, ezért óvatosan kell fogyasztani; nagyobb mennyiségben ugyanis emésztési zavarokat okozhatnak. Ennek elkerülése végett többször és kis mennyiségben kell ezeket ételeink elkészítéséhez felhasználni. Igen fontos, hogy a magvakat frissen fogyasszuk, mert a bennük lévő olaj gyorsan oxidálódik, márpedig az avas étel az egészségre kifejezetten káros.
Egyes olajos magvak — hasonlóan a gabonákhoz — az esszenciális aminosavakból keveset tartalmaznak, ezért ajánlatos őket egy étkezésen belül hüvelyesekkel (babbal, borsóval, lencsével) kombinálni. A müzliben szójapehellyel, szójatejjel és egyéb hüvelyesek csíráival kombinálhatjuk az olajos magvakat.
A dió (Juglans regia)
A dió Közel-Keletről származó, a diófélék családjába tartozó, olajos magvú fa. Fáját a görögök „perzsa fának”, magját pedig „kaiyonnak” (kara-fejnek) nevezték, mert a dióbél alakja az emberi agy tekervényei- re emlékeztet leginkább.
100 g dióbél átlagosan 14,8 g fehérjét, 15,8 g szénhidrátot, 64 g zsírt, 99 mg kalciumot, 380 mg foszfort, 3,1 mg vasat, 2 mg nátriumot, 450 mg káliumot, 30 NE A-v tamint, 0,33 mg B1- és 0,13 mg B2-vita- mint, továbbá 0,9 mg niacint és 2 mg C-vitamint tartalmaz.
A mandula (Prunus amygdalus)
A mandula a rózsafélék családjába tartozó, csonthéjas magvú fa. A mandulát már az Ótestamentumban is nagyra becsülték. A nagy éhínség ideje alatt Jákob — fiának, Józsefnek — mandulát küldött Egyiptomba. A római korban nemcsak a belőle készült étel, hanem
mint természetes kozmetikum a mandulaolaj is igen nagy érték volt, főleg az asszonyok körében.
A mandulafa a kelet-mediterrán területeken őshonos. Két fajtája ismeretes: az édes és a keserű mandula.
100 g édes mandulabél átlagosan 18,6 g fehérjét, 19,5 g szénhidrátot, 54,2 g zsírt, 234 mg kalciumot, 504 mg foszfort, 4,7 mg vasat, 4 mg nátriumot, 773 mg káliumot, 0,24 mg B1- és 0,92 mg B2-vitamint, 3,5 mg niacint és nyomokban C-vitamint tartalmaz.
A mandula héját úgy a legkönnyebb levenni, ha a magot lobogó forró vízbe dobjuk, és 1 percig állni hagyjuk a vízben, majd leszűrjük; ezután a héja már könnyen lecsúszik róla.
A mogyoró (Corylus avellana)
A mogyoró a nyírfafélék családjába tartozó, erdős vidékeinken vadon is megtalálható cserje. Magja sok olajat tartalmaz.
100 g mogyoróbél átlagosan 12,6 g fehérjét, 16,7 g zsírt, 209 mg kalciumot, 337 mg foszfort, 3,4 mg vasat, 2 mg nátriumot, 704 mg káliumot, 0,46 mg B1-vitamint, 0,9 mg niacint és nyomokban C-vitamint is tartalmaz.
Ha a mogyoró héját le akarjuk szedni, legjobb hirtelen megpirítani vagy sütőben kb. 15 percig sütni. A kissé megpirult mogyorószemekről már könnyen lepattogzik a héj, és az íze is finomabb lesz.
A gesztenye (Castanea sativa)
A bükkfa félék családjába tartozó, 20—30 méterre is megnövő, nagy lombú fa. Magja régóta kedvelt csemege. A melegebb klímazónák, a mediterrán vidék az igazi őshazája. A fa sok őskori település helyét kijelölte, hiszen bőven termő és igen tápláló élelmet ad. A római legionáriusok olyannyira fontosnak találták a gesztenyét, hogy még az Alpokon keresztül is elvitték magukkal. Európa déli részein főleg Olaszországban a gesztenyét nem ínyencségnek, hanem mindennapi tápláléknak tekintik. Lisztté őrölve kenyeret is sütnek belőle. Nyersen fogyasztva fogja a székletet.
100 g friss gesztenyebél átlagosan 2,9 g fehérjét, 42,1 g szénhidrátot, 1,5 g zsírt, 27 mg kalciumot, 88 mg foszfort, 1,7 mg vasat, 6 mg nátriumot, 454 mg káliumot, 0,22 mg Br és 0,22 mg B2-vitamint, 0,6 mg niacint tartalmaz.
A friss gesztenye hosszabb ideig nem tárolható, hűtőszekrényben azonban néhány hétig eláll. Ha a megtisztított gesztenyéket kiszárítjuk, frissen őrölve finom müzliadalék lehet a téli hónapokban is. Hűvös, száraz helyen vászonzacskóban tartva évekig eláll. Ha a száraz gesztenyét előző este beáztatjuk, meg is főzhetjük.
A gesztenyét a legkönnyebben úgy lehet meghámozni, ha lobogó forró vízbe dobjuk, majd a tűzről levéve 2-3 percig ázni hagyjuk. Ezután leszűrjük, és késsel könnyen leszedjük róla a héját. Egy másik módozat szerint a gesztenyék gömbölyű végét függőlegesen bevágjuk, majd sütőben vagy serpenyőben megpirítjuk egy kicsit. így könnyen megtisztítható.
A napraforgómag (Helianthus annuus)
A napraforgó a fészkesek családjába tartozó egynyári, olajos magvú növény, Mexikóban és Peruban honos. Az amerikai indiánok már régóta termesztik. Európába csupán a XVI. század közepe táján jutott el, és innen terjedt tovább kelet és észak felé.
Ahol megismerték, igen tápláló magnak találták. A cári Oroszországban például kb. 1 kilogramm napraforgómag volt egy katona napi adagja. Rendkívül gazdag B-vitaminokban, foszforban, magnéziumban, vasban, kalciumban és E-vitaminban. Igen sok fehérjét is tartalmaz. Nyomelem- (cink-, mangán-, réz-, króm-) és karotintartalma kiemelkedő.
100 g napraforgómagbél átlagosan 24 g fehérjét, 19,9 g szénhidrátot, 47,3 g zsírt, 120 mg kalciumot, 837 mg foszfort, 7,1 mg vasat, 30 mg nátriumot, 920 mg káliumot, 50 NE A-vitamint, 1,96 mg B1- és 0,23 mg B2-vitamint, továbbá 5,4 mg niacint tartalmaz.
A tökmag (Cucurbita pepo)
A tök a tökfélék családjába tartozó, egyéves, lágy szárú növény. Őshazája Ázsia, Kínában nagyra becsült növény és a termékenység jelképe. Magja fehérjében, olajban és foszforban kiemelkedően gazdag.
100 g tökmagbél átlagosan 29 g fehérjét, 15 g szénhidrátot, 46,7 g zsírt, 51 mg kalciumot, 1144 mg foszfort, 11,2 mg vasat, 70 NE A-vitamint, 0,24 mg B1 és 0,19 mg B2-vitamint, továbbá 2,4 mg niacint tartalmaz.
A tökmagot sokféle betegségre régóta számon tartott gyógyszerként ismerik. Jó eredményt érnek el a természetgyógyászok a hólyag- és húgyutak, a prosztata, az emésztőszervek megbetegedései és a vérszegénység gyógyításában. Féregűző hatásáról is ismert.
A lenmag (Linum usitatissimum)
A len a lenfélék családjába tartozó olajos magvú, rostos szárú, egyéves, lágy szárú növény.
Pontos őshazáját nemigen lehet kideríteni, de a növényből készült lenvászon történetét fokról fokra nyomon követhetjük akár a Bibliából, akár a régészeti leletek alapján. Egyiptomban már i. e. 4500-ban termesztették. A neolitkori népek egyéb gabonaőrleményekkel együtt különböző ételeket készítettek belőle.
A lenmag 30—40% olajat, 20% fehérjét, lecitint tartalmaz. Az őrölt magokból borogatást készítenek kelések érlelésére. Számos köhögéscsillapító gyógyszer adalék anyaga. Teáját megfázás, köhögés és a húgyutak gyulladásának csillapítására használják. Olaja égési sebekre kitűnő. Belsőleg epe- és vesekő esetén ajánlják, ernyesztő hatású, tartják a természetgyógyászok. Székrekedés ellen is kitűnő.
A szezámmag (Sesamum indicum)
A szezám az első termesztésbe vont növények egyike. Indiából származik, és a hindu mitológia szerint Yama istenség által megáldott mag a keleti világban a halhatatlanság szimbólumává vált. Indiából, Kínán és Japánon keresztül, nagyon hamar elterjedt az összes mediterrán országban. A szezámmag a magok királya, hiszen tápanyagokban igen gazdag. Régen Kínában még a legínségesebb időkben is járt egy zacs- kónyi szezámmag a gyermekes és a terhes anyáknak. Mivel Kínában gyakorlatilag ismeretlenek voltak a tej és a tejtermékek, ebből adódóan nagy szerepe volt ennek az értékes, kalciumban is igen gazdag magnak.
Hippokratész újra meg újra megemlíti műveiben a szezámmag gyógyító erejét. A rómaiak katonáiknak szezámmagból és mézből készült süteményt adtak, amikor a katonáktól nagyobb erőfeszítést kellett megkövetelni. Tapasztalatuk szerint hosszabb ideig és tovább megél az ember ilyen süteményen, mint ugyanolyan mennyiségű bármely más ételen. Törökországban, Görögországban és az arab államokban finom krém, az úgynevezett „tahini” készül belőle, valamint egy édesség, a mézes „halvah”. A magból kisajtolt szezámolaj minőségileg felülmúlhatatlan, mert nem avasodik, sokáig eltartható.
A szezámmag kalciumban sokkal gazdagabb, mint a tej, a sajt vagy bármelyik olajos mag. A növényi eredetű fehérjeforrások közül kevés tartalmaz ennyi értékes aminosavat; telítetlen zsírsavakban gazdag, 55%-a olaj. Kitűnő természetes forrása a B-vitaminoknak, inozitolnak, kolinnak és az E-vitaminnak. Kiemelkedő a lecitintartalma, továbbá szervesfoszforsav-tartalma, amely az agy- és az idegszövetek legfőbb építőköve.
A szezámmag mézzel kombinálva (halvah) egyes országokban fontos „fiatalító” ételként vált ismertté. A francia orvosok ennek magyarázatát abban találták, hogy a szezámmag magnéziumban és káliumban gazdag a méz pedig aszparaginsavban. Az említett ásványi sók az aszparaginsav megfelelő kombinációjával sok asszonyt gyógyítottak ki az ún. „háziasszonyok szindrómája” elnevezésű állapotból, amely krónikus fáradtsággal, álmatlansággal és a szexuális élet letargiájával jár. A gyógykezelés hatására a vizsgált betegek 87%-a meglepő javulást észlelt.
A szezámmag olaja ernyesztőleg hat a szervezetre, és a menstruációt elősegíti. A hivatalos (hagyományos) kínai gyógyászat a nem megfelelő máj- és veseműködés, a náthából származó szédülés, a zsibbadtság és a paralízis, továbbá a székrekedés gyógyításában még ma is sokszor alkalmazza. A természetgyógyászok bélirritáció esetén laxatív hatását használják ki. Masszázsolajként is nagyra becsülik. Olajáról azt is tart- ják, hogy különféle gyógyszerek (pl. a penicillin) útját könnyíti meg a szervezetben.
100 g szezámmag átlagosan 18,6 g fehérjét, 21,6 g szénhidrátot, 49,1 g zsírt, 1160 mg kalciumot, 616 mg foszfort, 10,5 mg vasat, 60 mg nátriumot, 725 mg káliumot, 30 NE A-vitamint, 0,98 mgB,- és 0,25 mg B2-vitamint, továbbá 5,4 mg niacint tartalmaz.
Egyéb olajos magvak
A felsoroltakon kívül sokféle más olajos magvú növényt ismerünk. Nálunk is megterem a finom ízű és tápláló amerikaimogyoró (Arachis hypogaea). Távoli országokban terem a kókuszdió (Cocos nucifera), az amazonimandula vagy más néven Para-dió (Bertholletia excelsa), a kesudió (Anacardium occidentale), a pinia (Pinus pinea), a pekándió (Carya illionansis) és a valódi pisztácia (Pistacia vera).
Édesítőszerek
A müzlit általában kevéssé kell édesíteni, hiszen a benne lévő aszaltgyümölcs-darabkák elegendő édes ízt adnak a keveréknek. A teljes képhez azonban meg kell említenünk néhány természetes édesítőszert, amelyek használatát az „édesebb szájú” müzlifogyasztóknak ajánljuk.
Világszerte kutatásokat folytatnak a cukor biológiai hasznosságára vonatkozóan. Legfőképpen a cukorgyárak keresnek megalapozott indokokat a cukorgyártásra. Nehéz bebizonyítani, hogy szervezetünknek valóban szüksége van-e erre a koncentrált és finomított erőforrás-
ra akkor, amikor idestova több száz év tapasztalata az ellenkezőjéről győz meg minket. Az egészséges táplálkozást hirdető intézmények és sok táplálkozástani szakember kifejezetten károsnak ítéli a cukor fogyasztását. Sok betegség, például az egyre növekvő mértékű cukorbetegség, a már fiatalkorban megjelenő fogszuvasodás és egyéb emésztési panaszok okát ui. a cukor túlzott fogyasztására vezetik vissza. Egyesek összefüggésbe hozzák a rákos megbetegedések növekedését is a túlzott cukorfogyasztással. Minden iparilag előállított finomított cukor árt a szervezetnek, és igen sok vitamintól fosztja meg az embert. Dr. M. O. Bruker táplálkozástani szakember hangsúlyozza: „Fontos, hogy a szervezetben a nyerscukor (szaharóz) és a szőlőcukor (glükóz) lebontása a komplex B-vitaminok családjába tartozó vitaminok jelenlétében történjék meg.” Tehát szervezetünknek a cukor felszívódásához B-vitaminokra van szüksége.
Az ipari feldolgozás során a cukrot éppen ezektől az értékes anyagoktól fosztják meg. 1 kg cukor elégetéséhez a szervezetnek 4,1 g Bj- vitaminra van szüksége, s mivel a finomított cukor ezt nem tartalmazza, szervezetünkből veszi el. A cukor az egyik leginkább B1-vitamint rabló élelmiszerünk.
Az egészséges és natúr táplálkozásban általánosan elfogadott módon a finomított kristálycukornak helye nincs. Helyette főleg mézet ajánlanak a kevésbé szélsőséges nézetű szakemberek. A cukorkérdést szigorúan kezelők inkább a szervezetet kímélő, csíráztatott gabonákból (árpából, rizsből) kinyert extraktumokat (árpamaláta-extraktot, rizsmalátát) vagy a juharfából nyert szirupot részesítik előnyben.
A méz
A méz emberemlékezet óta nagyra becsült élelem volt. A neolitkor emberének barlangrajzain is fellelhetők a méz begyűjtésére felállított méhkasok. Háromezer éves egyiptomi piramisokban is tártak fel különböző mézleleteket. Az antik világban az „istenek nektárjaként” említik. Püthagorasz, az i. e. 600-ban élő görög tudós is a méz fogyasztását ajánlotta az egészség és a hosszú élet titkaként, de számos görög filozófus is állította, hogy a virágporos méz az örök fiatalság titka.
A korabeli olimpikonok leszűretlen, virágporban gazdag mézet fogyasztottak, hogy ebből több energiát és vitalitást nyerjenek. A méz megfelelő mennyiségben fogyasztva csodálatos gyógyszer. Egy régi indiai mondás szerint a méhecskék ugyanabból a virágporból készítik a mézet, mint amelyből a pókok a mérget. (Ma már jól ismert, hogy a mézet nektárból készítik a méhek.) Sokan azt tartják, hogy fogyasztásával csínján kell bánni.
A méz 38% gyümölcscukrot, 31% szőlőcukrot tartalmaz olyan vitaminokkal együtt, amelyek a szervezetben a cukor feldolgozásához szükségesek. A méz legalább 0,2%-ban számos ásványi anyagot (káliumot, nátriumot, kalciumot, magnéziumot, foszfátot) és nyomelemeket (rezet, vasat, mangánt, foszfort, szilíciumot, titánt stb.) tartalmaz. A mézben megtalálható a tíz életfontosságú aminosav. Fehérjetartalma 0,3%-os. Enzimeket, B-vitaminokat, biotint, C-vitamint, számos hormont és antibakteriális anyagot tartalmaz.
A virágporos méz csodalatos „fiatalító hatását” úgy magyarázzák, hogy a virágpor gazdag ásványi anyagokban, nyomelemekben és enzimekben, továbbá az ivarmirigyekre ható hormonokban. Fel kell hívni azonban a figyelmet arra is, hogy a virágpor rengeteg bajt is okozhat akkor, ha rá allergiás emberek fogyasztják.
A kutatások megerősítik, hogy a virágport sikeresen alkalmazzák prosztata- és aranyeres bántalmak, asztma, allergiák, hörghurut, sclerosis multiplex, gyomorfekélyek, ízületi gyulladások, szénanátha gyógyításában. Az idegrendszerre is nyugtatólag hat.
Csak a legjobb minőségű mézet szabad fogyasztani. Ha a mézet 40 °C fölé hevítik, akkor számos, igen értékes enzim elveszti hatását. A melegített, kevert és cukrozott méz értéktelen és így a vele édesített müzli eredeti gyógyító ereje is csorbát szenved.
Az árpamaláta-extrakt
Ezt a barna, sűrű, mézszerű édesítőszert a kicsírázott árpa 60 °C-ot meg nem haladó hőmérsékleten történő vákuumos lepárlásával állítják elő. Készülnek extraktok magasabb hőmérsékleten is, de alacsony hőmérsékletű lepárlással értékesebb édesítőszert hoznak létre. A maláta
édes íze jellegzetes, de korántsem kellemetlen mellékízzel párosul. A külföldi országokban számos dobozos müzli alapanyaga maláta- szirupos, ezek igen közkedveltek.
Egyéb müzlinyersanyagok
A müzlit különbnél különb „csodaszerekkel” tehetjük még táplálóbbá, különlegesebbé. Sokan bíznak a csíráztatott magvak egészségmegtartó erejében, a korpa, a gabonacsírák, a szójapelyhek, a csíraolajok jótékony hatásában.
A búzacsíraolaj igen magas E-vitamin-tartalma és többszörösen telítetlen zsírsavai miatt különösen értékes. Ha nagy mennyiségű telített zsírsavakat fogyasztunk, szervezetünknek megfelelő mennyiségű telítetlen zsírsavakra is szüksége van. Ezeket a szervezet nem tudja maga előállítani, de kitűnő forrása a finomítatlan, hidegen préselt növényi olaj (pl.: a Szaflórolaj a lenolaj, a búzacsíra olaj, a kukoricacsíra olaj). Ezek az olajok sok linolsavat, F-vitamint tartalmaznak, amelyek a hibás táplálkozásból származó lerakódások feloldását segítik. Csökkenti a túlzottan magas koleszterinszint és a szívinfarktus veszélyét, és serkenti az anyagcserét, ha a reggeli müzlihez egy teáskanál búzacsíra olajat teszünk.
Müzli receptek
Néhány jó tanács a müzli kedvelőinek. A müzli igazán akkor tudja kifejteni hatását, ha néhány jól bevált szabályt megtartunk:
terítsünk meg családunknak vagy magunknak méltó módon,
legjobb, ha a müzlit az asztalnál keverjük össze,
a müzlit éhgyomorra fogyasszuk, de semmi esetre se nehéz ételek után,
a müzlit nyugodtan, alaposan megrágva, ülve fogyasszuk el.
Az eddigiekben megadtuk a müzli készítés minden részletét, ennek alapján az egyéni fantázia és ízlés, továbbá a beszerzési lehetőségek szerint számtalan müzli variáció készíthető el. Kezdeti segítségként bemutatunk néhány szokásos müzlifajtát, amelyek egy személy kiadós reggelijét jelentik.
A müzlialapot vagy müzli keveréket frissen őrölt vagy pelyhesített gabonából, olajos magvakból és aszalt gyümölcsökből állítsuk elő. Ne vigyük túlzásba sem az olajos magvak, sem az aszalványok adagolását!
Rövidítések:
- ek. = evőkanáltk. = teáskanál
- kk. = kávéskanál
- 1 csésze kb. 1 dl
Almás müzli hozzávalók:
- 1 alma
- 1 csésze joghurt
- 1 ek. méz
- 3-5 ek. zabpehely.
A kockára vágott almát keverjük el a többi hozzávalóval, és hagyjuk egy kicsit összeérni a keveréket.
Árpapelyhes müzli hozzávalók:
- 2 ek. árpapehely
- 2 alma reszelve
- 3 ek. aprított, aszalt sárgabarack
- 2 tk. mazsola
- 1 ek. amerikaimogyoró
- 1 tk. árpamaláta vagy méz
- 1 ek. citromlé
- 1 csésze tejszín
- 1 csésze tej.
Az árpapelyhet annyi tejjel öntjük le, amennyit felvesz, majd állni hagyjuk, és belekeverjük a többi nyersanyagot.
Banánkrémes müzli
- 3 ek. müzli alap
- 2 csésze joghurt
- 1 ek. citromlé
- 1tk. méz
- 1 banán
A joghurtot a citromlével és a mézzel elkeverjük. A banán egyik felét az ízesített joghurtban villával szétnyomkodjuk, a másik felét pedig felkarikázva hozzáadjuk. A müzli alappal összekeverjük a banánkrémet és tálaljuk.
Banántejes müzli
- 3—5 ek. müzli alap
- 2 csésze tej vagy szójatej, (receptjét lásd később)
- l/2 banán.
A tejet, a banánt habosra turmixoljuk, és a müzli keverékre öntjük, majd alaposan összekeverjük.
Búzacsírás müzli
- 3—5 ek. müzli alap
- 1-2 ek. búzacsíra
- 2 csésze joghurt
- 1 ek. túró
- 1 ek. tejföl.
A hozzávalókat jól összekeverjük.
Citromos müzli ital
- 3 ek. zabpehely
- ½ citrom leve
- 1 tk. maláta extrakt vagy méz, víz vagy ásványvíz.
A hozzávalókat összekeverjük, és máris iható a keverék.
Cseresznyetejes müzli
Hozzávalók: 3-5 ek. müzli alap,
1 csésze tej,
2-3 ek. kimagozott cseresznye,
1 ek. méz,
reszelt citromhéj (vegyszermentes).
A cseresznyét a tejjel, mézzel és a citrom héjával elturmixoljuk, majd a müzli alapra öntjük, összekeverjük és tálaljuk.
Csipketeás müzli
Hozzávalók: 3—5 ek. müzli alap,
1 tk. csipkehús,
1 csésze forró víz,
1 tk. méz.
A forró vízben elkeverjük a csipkehúst, és 10 percig állni hagyjuk, majd összekeverjük a mézzel és a müzli alappal.
Csíráztatott búza-müzli
Hozzávalók: 1 csésze csíráztatott búza (2 mm-es),
½ csésze tej,
1 tk. vaj,
1 csésze aprított füge,
1 ek. zabpehely,
1 ek. darált mogyoró.
A csíráztatott búzát a tejjel összeturmixoljuk, majd kis lángon 10 percig főzzük, ekkor adjuk hozzá a vajat és a fügét. Zabpehellyel és mogyoróval gazdagítva igazi tápláló reggelit kapunk.
Egyéjszakás müzli
Hozzávalók: 2 csésze zabpehely,
½ csésze napraforgómag,
½ csésze aprított mandula,
½ csésze apróra vágott aszalt szilva,
3 csésze szójatej,
2 alma reszelve,
1 csipetnyi só.
Az első négy hozzávalót öntsük le a felmelegített szójatejjel, majd hagyjuk ázni egész éjszaka. Másnap reszeljük rá az almákat, keverjük össze, és máris tálalhatjuk.
Focisták müzlije
Hozzávalók: 3 ek. gabonapehely-keverék,
4 ek. darabolt szárított gyümölcs,
1 tk. őrölt szezámmag,
1 tk. darált dió,
1 tk. tökmag,
1 tk. darált lenmag,
1 tk. mazsola,
1 csésze aludttej,
4 ek. mandulatej.
Áztassuk egy órán át a pehelykeveréket, majd az összes többi nyersanyaggal keverjük jól össze.
Frissítő müzli
Hozzávalók: 2 ek. müzlialap,
1 kockákra vágott narancs,
1 alma reszelve,
½ banán karikára vágva,
1 tk. citromlé,
3 csésze tej vagy joghurt.
A hozzávalókat jól elkeverjük, és máris fogyasztható.
Gabonacsíra-müzli
Hozzávalók: 1 ek. csíráztatott rozs (2 mm-es),
1 ek. csíráztatott árpa (2 mm-es),
2 ek. csíráztatott búza (2 mm-es),
2 kisebb alma reszelve,
1 narancs,
1 tk. méz,
½ tk. fahéj,
1 csésze tejföl.
A csíráztatott gabona magvakat a reszelt almával, a narancslével, a mézzel és a fahéjjal összekeverjük, végül ráöntjük a tejfölt.
Gyerekeknek való müzli
Hozzávalók: 1 tk. kakaópor,
2 csésze tej,
3 ek. gabonapehely-keverék,
1 tk. méz vagy maláta extrakt.
Készítsünk kakaót, és áztassuk bele a pelyheket. Negyedóra múlva fogyasztható.
Gyors müzli tejjel
Hozzávalók: 3—5 ek. müzlikeverék,
1 csésze tej,
A müzlikeveréket összekeverjük a felmelegített tejjel. Azonnal fogyasztható.
Gyümölcslémüzli
Hozzávalók: 3—5 ek. müzlikeverék,
1 csésze frissen kinyomott gyümölcslé.
A hozzávalókat jól összekeverjük, és máris tálalható.
Gyümölcssalátás müzli
Hozzávalók: 3—5 ek. müzlialap,
1 tk. méz,
1—2 ek. szőlőlé,
2 csésze apróra vágott gyümölcs (sárgabarack, őszibarack, dinnye, szilva stb.),
1 ek. mazsola,
2 ek. tisztított napraforgómag,
1 ek. darált dió.
A mézet a szőlőlében feloldjuk, és ízlés szerint adunk hozzá vizet. A gyümölcs- darabkákat a szőlőlében legalább egy órán át ázni hagyjuk, majd hozzákeverjük a többi alapanyagot.
Hegymászók müzlije
Hozzávalók: 2 ek. darabolt aszalt gyümölcs,
1 csésze víz,
3 ek. vegyes gabonapehely,
6 ek. túró,
2 ek. narancslé,
1 ek. méz,
3 ek. mandulatej.
Az aszalt gyümölcsöket egy órára vízbe áztatjuk. A gabonapelyheket szárazon kissé megpirítjuk, és a mandulatejjel összekeverjük. Hozzáadjuk a gyümölcsöket, a túrót, a narancslét.
Joghurtos müzli
Hozzávalók: 3—5 ek. müzlikeverék,
1 csésze joghurt.
A hozzávalókat jól összekeverjük.
Kamillateás müzli
Hozzávalók: 3—5 ek. müzlialap,
1 filteres kamillatea,
1 csésze forró víz,
1 tk. méz.
A filteres teát öt percig állni hagyjuk a forró vízben, majd összekeverjük a mézzel és a müzlialappal. Ez a müzli főleg érzékeny gyomrúak számára jó.
Kókuszos müzli
Hozzávalók: 4 ek. darált búza éjszakára beáztatva,
1 alma reszelve,
1 tk. citromlé,
2 ek. kókuszreszelék,
2 ek. darált dió,
1citrom vagy narancs reszelt héja (vegyszermentes), méz vagy árpamaláta.
A hozzávalókat jól elkeverjük.
Köhögéscsillapító müzli
Hozzávalók: 3-5 ek. müzlialap,
1 tk. köménymag,
1 csésze forró víz,
1 tk. méz.
A köménymagot leöntjük a forró vízzel, 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrve összekeverjük a mézzel és a müzlialappal. Különösen dohányosoknak ajánljuk ezt a légutakat megnyugtató és tisztító müzlikeveréket.
Körtemüzli
Hozzávalók: 1 leveses körte,
1 csésze joghurt,
1 ek. méz,
1 csipetnyi fahéj,
1 csipetnyi vaníliaőrlemény,
1-2 ek. aprított dió vagy mogyoró,
3-4 ek. zabpehely.
A kockákra vágott körtét belekeverjük az előkészített fahéjas – vaníliás – zabpelyhes joghurtba; a tetejére diót vagy mogyorót szórunk.
Lucernacsírás müzli
Hozzávalók: 1 csésze barnakenyérmorzsa,
1 csésze rozspehely,
1 csésze lucernacsíra,
2 alma reszelve,
1 ek. citromlé,
2 ek. aprított mandula,
1 tk. méz,
1 dl joghurt.
A hozzávalókat jól összekeverjük és tálaljuk.
Maláta- vagy cikóriakávés müzli
Hozzávalók: 3—5 ek. müzlialap,
1 csésze tej,
1 csésze maláta- vagy cikóriakávé,
1 ek. tejszín,
2 tk. méz.
A müzlialap kivételével mindent összeturmixolunk, majd ráöntjük a müzlialapra, elkeverjük és tálaljuk.
Málnatejes müzli
Hozzávalók: 3—5 ek. müzlialap,
1 csésze tej,
2 ek. friss málna,
1 tk. tejszín.
A málnát, a tejet és a tejszínt összeturmixoljuk, és a müzlialaphoz keverjük.
Mandulatej
Hozzávalók: 10 szem héjatlan mandula darálva,
1 csésze víz,
vaníliapor ízlés szerint.
A hozzávalókat összeturmixoljuk, majd sűrű teaszűrőn leszűrjük. Ízesíthetjük mézzel, árpamalátával stb., de leszűrés nélkül is ráönthetjük a müzlire, így még értékesebb lesz.
Mandulatejes müzli
Hozzávalók: 3-5 ek. müzlialap,
1 csésze mandulatej.
A mandulatejet előmelegítve a müzlialapra öntjük, és jól összekeverjük.
Melegítő müzli
Hozzávalók: 3-5 ek. müzlialap,
2 ek. kőhársvirág,
1 csésze forró víz,
1 tk. méz.
A kőhársvirágra öntjük a forró vizet, 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrve összekeverjük a mézzel és után a müzlialappal. A kőhársvirág hűvös napokon melegítő hatású, így segít a meghűlések és az influenza megelőzésében.
Mézes-joghurtos müzli
Hozzávalók: 3—5 ek. müzlialap,
2 csésze joghurt vagy kefir,
2 tk. méz,
1 tk. frissen kicsavart citromlé.
A hozzávalókat jól összekeverjük, és tálaljuk.
Mézes-túrós müzli
Hozzávalók: 2 ek. túró,
1 tk. méz,
l/2 citrom leve,
1 késhegynyi fahéj,
1 alma kockákra vágva,
1 körte kockákra vágva,
3 ek. müzlialap.
A túrót elkeverjük a mézzel és a citromlével, majd megfűszerezzük, és összekeverjük a gyümölcsökkel, végül belekeverjük a müzlialapot, és állni hagyjuk egy kicsit.
Mungóbabcsira-müzli
Hozzávalók: 1 banán,
1 alma,
1 ek. citromlé,
2 ek. mungóbabcsíra,
2 csésze joghurt,
1 ek. darált mogyoró,
1 ek. mazsola,
1 ek. apróra vágott datolya,
3—5 ek. gabonapehely.
A kis kockákra vágott banánt, a reszelt almát, a datolyát, a mungóbabcsírát, a mazsolát, a citromlevet jól összekeverjük. A joghurtos gabonakeveréket rövid ideig állni hagyjuk, majd a gyümölcsös keverékkel összevegyítjük, a tetejére pedig mogyoródarálékot szórunk.
Müzliital babáknak
Hozzávalók: 2 ek. zabpehely,
2 csésze tej,
1 tk. malátaextrakt vagy juharszirup.
A hozzávalókat jól keverjük össze, és máris tálalhatjuk.
Nescafés müzli
A nescafé nem ideális ital, de sokan nem mondanak le a kávé élvezetéről.
Hozzávalók: 3—5 ek. müzlialap,
2 ½ csésze tej,
1ek. tejszín,
2 tk. méz,
1 tk. nescafé.
Az összes hozzávalót — a müzlialap kivételével — összeturmixoljuk, majd a müzlikeverékre öntjük. Jól összekeverjük.
Nyers tojássárgás müzli
Hozzávalók: 1 banán,
½ ek. citromlé,
1 ek. méz,
½ tojássárgája,
3 ek. felvert tejszín,
l/2 alma reszelve,
3—4 ek. kölespehely,
1 szem szamóca,
3 szem cseresznye a tetejére.
A banánt villával szétnyomkodjuk, és összekeverjük a mézzel és a tojássárgájával, majd hozzáadjuk a többi hozzávalót. Hidegen tálaljuk.
Olimpikonok müzlije
Hozzávalók: 3—5 ek. durvára darált búza, zab, árpa és rozs,
2 ½ csésze víz,
2 tk. szezámmag (darálva),
1 ek. méz,
3 ek. mandulatej,
1 ek. citromlé, joghurt vagy kefir,
1 alma reszelve,
2 tk. őrölt mogyoró.
Az őrölt gabonakeveréket egy éjszakán át vízben áztatjuk. Másnap összekeverjük az összes többi hozzávalóval.
Rebarbarás-túrós müzli
Hozzávalók: 4 ek. rebarbarakompót,
3 ek. sovány túró,
2 ek. malátaextrakt,
3—5 ek. müzlialap.
A négy összetevőt keverjük jól össze, és azonnal tálaljuk.
Sárgabarackmüzli
Hozzávalók: 3—5 ek. müzlialap,
1 csésze tej,
2 sárgabarack kimagozva,
1 tk. méz,
1 tk. tejszín.
A hozzávalókat összeturmixoljuk, a müzlialapra öntjük, majd jól összekeverjük,
Sütötökös-joghurtos müzli
Hozzávalók: 1 kis szelet sütőtök,
1 tk. citromlé,
1 csésze ioghurt,
1 ek. tejszínhab,
1 alma reszelve,
1 ek. mazsola,
3 ek. kölespehely.
A sütőtököt kisebb kockákra vágjuk, és gőz fölött puhára pároljuk. Ha kihűlt, összekeverjük a többi hozzávalóval.
Szamócás-tejes müzli
Hozzávalók: 3—5 ek. müzlialap,
1 csésze tej,
2 ek. szamóca,
½ kávéskanál méz,
vaníliaőrlemény ízlés szerint.
A szamócát a tejjel, a mézzel és a vaníliával elturmixoljuk, és a müzlialaphoz adjuk.
Szezámmüzli
Hozzávalók: 2 ek. gabonapehely-keverék,
3 ek. szójatej,
1 ek. darált szezámmag,
1 ek. malátaextrakt vagy méz,
½ alma reszelve.
Keverjük össze a hozzávalókat, és azonnal tálalhatjuk.
Szójatejrecept a müzlihez
Hozzávalók: 1 csésze éjszakára beáztatott szójabab,
1 liter víz, só,
méz ízlés szerint.
A szójababot apránként összeturmixoljuk a vízzel, majd jó nagy fazékba öntve kis lángon főzni kezdjük. A szójatej pépes leve — ugyanúgy, mint a tej — kifuthat, ezért a forráspont körül kevergessük, és ha kifutni készül, öntsünk hozzá kevés hideg vizet. Ha a tej már nem akar kifutni, további 10—15 percig főzzük kis lángon. Vigyázzunk, le ne égjen az alja! Ezután szűrjük át szitába helyezett vékony vászonanyagon (kitűnő erre a célra a pelenka típusú anyag). A levét mézzel és sóval ízesítve kész a szójatej. A szójababtörmeléket fasírozott, krokett készítésére használhatjuk.
Szőlőmüzli
Hozzávalók: 3—4 ek. zabpehely,
½ tk. vaj,
1 tk. méz,
10 szem szőlő,
1 tk. citromlé,
2 csésze aludttej.
A zabpelyhet vajon aranysárgára pirítjuk, hozzáadjuk a mézet, és tovább pirítjuk. A szőlőszemeket kettévágjuk, majd a többi hozzávalóval összekeverjük.
Vanilia-örlemény
Hozzávalók: 20 dkg vaníliarúd
A vaníliarudakat hűvös, száraz helyen hagyjuk kiszáradni, majd kisebb darabokra aprítva tegyük kávédarálóba, és őröljük porrá. Jól zárható üvegben, hűtőszekrényben tároljuk. Érdemes nagyobb mennyiséget készíteni belőle, hidegen jól eláll.
Zöldségmüzli I.
Hozzávalók: 2 sárgarépa reszelve,
1 tk. citromlé,
2 tk. tejszín,
1 ek. méz,
4 ek. zabpehely.
A reszelt sárgarépát összekeverjük a citromlével, majd a többi hozzávalóval; esetleg egy kis reszelt almával teljesebbé tehetjük a keveréket.
Zöldségmüzli II.
Hozzávalók : 2 sárgarépa reszelve,
½ citrom leve,
1-2 savanyú alma reszelve,
2 ek. gabonapehely-keverék (búza, zab, köles),
1 ek. méz,
½ narancs leve,
3 ek. tejszín,
1 csipetnyi gyömbérpor,
1-2 ek. aprított dió,
½ ek. pirított és darált szezámmag.
A reszelt sárgarépát a citromlével, a reszelt almával és a gabonapehellyel összekeverjük. A mézet a narancslével hígítjuk, majd gyömbérrel ízesítjük, és a felvert tejszínhabbal összekeverjük. Az így kapott krémet a pehely – répa – alma keverékre öntjük. A diót és a darált szezámmagot közvetlenül a tálalás előtt szórjuk rá.
A müzli alapanyagainak energia- (kalória) tartalma kJ-ban, illetve kcal-ban kifejezve, 100 grammra vonatkoztatva*
Alma
246 kJ (59 kcal)
Árpagyöngy
1468 kJ (349 kcal)
Aszalt alma
1086 kJ (260 kcal)
Aszalt körte
1090 kJ (261 kcal)
Aszalt szilva
1157 kJ (277 kcal)
Búza
1379 kJ (330 kcal)
Cseresznye
317 kJ (76 kcal)
Datolya
1358 kJ (325 kcal)
Dió
2721 kJ (651 kcal)
Gesztenye
811 kJ (194 kcal)
Köles
1366 kJ (327 kcal)
Kukorica
401 kJ (96 kcal)
Málna
167 kJ (40 kcal)
Mandula
2499 kJ (598 kcal)
Mazsola
1128 kJ (270 kcal)
Meggy
221 kJ (53 kcal)
Mogyoró
2650 kJ (634 kcal)
U. S. Department of Agriculture and Japan Nutritionist Association táblázatai alapján.
Napraforgó
2340 kJ (560 kcal)
Őszibarack
184 kJ (44 kcal)
Rizs
1504 kJ (360 kcal)
Rozs
1492 kJ (357 kcal)
Szamóca
179 kJ (43 kcal)
Szezámmag
2353 kJ (563 kcal)
Szőlő
376 kJ (90 kcal)
Tej
271 kJ (65 kcal)
Tökmag
2311 kJ (553 kcal)
Zab
1308 kJ (313 kcal)
Irodalom
A Barefoot Doctor’s Manual — Prepared by the Revolutionary Health Committee of Hunan Province (Készítette a kínai Hunan megye Forradalmi Egészségügyi Bizottsága) — Routledge Kegan Paul, London and Henley, 1978
Airola D.: Rejuvenation Secrets from Around the World, Health Plus, Publishers, 1981
Ballentine, R.: Diett Nutrition, The Himalayan International Institute Honesdale, Pennsylvania, 1982
Dietary Goals for the United States — Select Committee on Nutrition and Humán Neds (Az Egyesült Államok 95. kongresszusának 1. üléséről kiadott anyag) — U. S. Government Printing Office, 1977
Dworschák E.: Élelmiszer—tápanyag — „Amit a táplálkozásunkról tudni kell” — Mezőgazdasági Kiadó, Budapest, 1985
Grieve M.: The Modern Herbai, Mrs. Pinguin Books, 1982
Hess, D.: Növényélettan (Pflanzenphysiologie). Stuttgart, 1979
MándyGy.: Hogyan jöttek létre kultúrnövényeink? Mezőgazdasági Kiadó, Budapest, 1971
Muramoto N.: Healing Ourselves, A Swan House Book, Avon Books, New York, 1973
Rápoti J.—Romváry V.: Gyógyító növények. Medicina Kiadó, 1980
Tangl H.: A táplálkozás — Királyi Magyar Természettudományi Társulat, Királyi Magyar
Egyetemi Nyomda, Budapest
The Yellow Emperor’s Classic of Internál Medicine — University of California Press LTD., London, 1972